Archeologická expedice v Súdánu čte cihly

6. únor 2013

Vedoucí archeologické expedice Národního muzea v Súdánu Pavel Onderka se v rozhovoru svěřil, že kromě cenných artefaktů dokáže ocenit i „obyčejné“ cihly. Jejich tvar například napovídá, z jaké doby pochází stavba, která z nich byla vybudována.

Otisky, které se na cihlách dají najít, zase řeknou leccos o zvířatech, která se před stovkami let procházela v okolí cihelny.

Pavel Onderka nám přiblížil, jak vypadá každodenní rutina archeologů na lokalitě Wad Ben Naga. Poslechněte si sami, že běžný den archeologa rozhodně neodpovídá romantické představě, kterou nám někdy nabízí americké velkofilmy. Kromě vykopávek a konzervačních prací pomáhá ale česká expedice místním obyvatelům, a to zejména díky unikátnímu partnerství města Otrokovice s Wad Ben Naga. Co vše už se díky této spolupráci podařilo? I na to Pavel Onderka odpověděl.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.