Ze studentky laureátkou Nobelovky pro juniory. Dominika Burešová ukazuje, že i bakalář může dělat vědu

2. květen 2024

„Do prostředí logických soutěží jsem utíkala už od druháku a více lidí mě přesvědčovalo, ať tu matematickou nebo informatickou kariéru zkusím, tak jsem tomu dala šanci,” říká Dominika Burešová, která odešla ze 4. ročníku práv a začala studium na ČVUT. Co jí přineslo ocenění přezdívané Nobelovka pro juniory a čemu se věnuje dnes?

Lásku k matematice Dominika objevila během studia na fakultě elektrotechnické díky profesorovi Ptákovi, který vedl i její oceněnou práci v oblasti kvantových logik. „Už i bakalář může dělat vědu,“ říká o studiu na Otevřené informatice na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze.

Do prestižní soutěže The Global Undergraduate Awards 2023 se přihlásila proto, že práce jsou hodnoceny anonymně. „Zajímala mě objektivní zpětná vazba ve světové konkurenci,“ vysvětluje.

V současnosti pokračuje v magisterském studiu a působí ve výzkumu, start v novém oboru ale nebyl lehký. „Dříve jsem se skutečně s nedůvěrou a předsudky setkávala, ani ne tak na škole, spíš v okolí,“ říká.

Co by vzkázala studujícím v podobné situaci? „Ostatní lidé váš život žít nebudou, budete ho žít vy sami a jenom vy jste zodpovědní za rozhodnutí, které uděláte. Pokud vás něco skutečně baví, tak to proboha dělejte a neohlížejte se na to, co si o tom myslí okolí,“ říká úspěšná vědkyně.

Jak vypadá studium na FEL ČVUT? Pusťte si Studovnu s vědkyní a studentkou Dominikou Burešovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.