Jak se studuje zahraničním studentům v Česku? Potýkají se s předsudky i složitostí českého jazyka

12. prosinec 2024

Jaká je zkušenost studujících se zahraničním původem na školách v Česku? O své zkušenosti se v rámci debaty na festivalu Voices of Migration v prostorách Archy+ podělila Sofie Riabushkina, Farhana Uktamova a Domen Šuman. Jak to měli s češtinou, s jakými předsudky se setkali, a co je naopak mile překvapilo?

„Praha je pro mě pohádkové město,“ začíná své vyprávění Sofie. „Pragmatický důvod byl, že jsem chtěla dělat magistra jinde než na Ukrajině a našla jsem stipendijní program na Univerzitě Karlově,“ vysvětluje, proč si vybrala studium mezinárodních teritoriálních studií na Fakultě sociálních věd.

„Pocházím ze Slovinska, kde máme jen činoherní režii,“ říká Domen, kterého zavedlo studium alternativního a loutkového divadla na pražskou DAMU.

„Školy jsem často měnila,“ popisuje svoji zkušenost z českých základních škol Farhana, která se v Česku narodila, ale kvůli svému uzbeckému původu často řešila problémy se šikanou a kolektivem.

„Křičeli na mě, že mám v tašce bombu,“ popisuje jeden ze zážitků. „Hledala jsem mezinárodní prostředí,“ říká o výběru dalšího studia současná studentka střední školy Americká akademie.

Co by studující doporučili těm, kteří se vydávají za studiem do jiné země či kultury? Poslechni si záznam debaty z festivalu Voices of Migration, která proběhla ve spolupráci s organizací Archa+.

Spustit audio