Přišlo mi fascinující, že se o tomhle tak málo mluví. Novinář rok zkoumal ústavní výchovu v Česku
„Když jsem byl poprvé v Boleticích, což je ústav, který se zaměřuje na ty nejtěžší případy, bylo mi hrozně těžko. Došel jsem pak pěšky až do Děčína, abych to mohl zpracovat. Poprvé člověk dostane ránu, zvlášť když nemá moc představu, co ho tam čeká,“ říká novinář Miroslav Harant, který se rok systematicky věnoval výchovným ústavům v Česku.
Míra, jehož hlas můžete znát i z podcastu Slejvák, napsal o krizi ústavní výchovy v Česku sérii textů pro web iRozhlas.cz. Tématu se věnoval rok, jezdil do ústavů, mluvil s řediteli, sociálními pracovníky i zástupci ministerstev a vlády. „Lidi v ústavech, které jsem potkal, byli obrovští srdcaři, kteří nemají dostatečnou podporu pro to, aby mohli dělat takhle těžkou práci. Děti, které tam mají, jsou zatížené hrozně závažnými věcmi. Přišlo mi fascinující, že se o tomhle tak málo mluví,“ říká novinář.
„Zpětná vazba na moje texty od respondentů byla skvělá. Až si říkám, že pokud lidi takhle děkují novinářům za jejich práci, je to vlastně trošku smutné. Taky jsem dostal zpětnou vazbu od jednoho člověka z ministerstva školství, který mi řekl, že je rád, že to vyšlo takhle,“ říká o své práci Mirek.
„Stereotypy jsou v této oblasti obrovské. Lidi nevědí, co je to výchovný ústav. Znají slovo ‚pasťák‘, představují si mříže, to místo funguje jako výhružka. Doufám, že se ta stigmata časem promění. Je důležité pořád do toho trošku šťourat,“ upozorňuje Miroslav.
Poslechněte si Houpačky o krizi ústavní výchovy v Česku.
Související
-
Jak se rodí v českých porodnicích? Jsme příliš nastavení na čísla. Nepišme porodní plány, ale dopisy
„Přirozený porod není pro každého. Pokud ho nezvládneš a řekneš si o epidurál, není to selhání,“ komentuje porodní asistentka analýzu Jak se rodí v českých porodnicích.
-
Výsledky jsou dvakrát horší, než jsme čekali, říká spoluautor výzkumu o duševním zdraví mladých lidí
„Odhady WHO předpovídají zátěž duševního onemocnění u jednoho z pěti dětí. Nám vyšel dvojnásobek,“ říká výzkumník Matěj Kučera z Národního ústavu duševního zdraví.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.