Když máte děti, vaše Pandořiny skříňky bouchnou, říkají autoři podcastu 13 hříchů rodičovství
„Rodiče se nám ozývají s tím, že mají strašnou spoustu informací. Něco se povídá v kavárně, na pískovišti, něco se píše na internetu,“ říká Zuzana Zikmundová. S manželem Martinem jsou autory podcastu 13 hříchů rodičovství – Jak z toho ven. Otevírají různá témata pro rodiče i bezdětné lidi a dávají si záležet na tom, aby byla jejich tvrzení podložená studiemi a relevantními daty.
„Různí lidé, kteří vypadají na první pohled jako odborníci, často tvrdí o různých věcech úplný opak. My dáváme zájemcům relevantní zdroje, ne názory. Můj názor je přece irelevantní, důležitá jsou data. Jsou lidé, kteří výzkumu nějaké věci zasvětili celý život, třeba čtyřicet let. A pak přijde někdo, kdo má prostě jen nějaký názor, to je přece úplně jiná hodnota,“ říká Martin Zikmund.
„Je super, když lidi chodí na terapii předtím, než mají děti. Protože když máte děti, tak to bouchne. Jsou to Pandořiny skříňky. A nejúčinnější výchovný nástroj je modeling, osobní příklad rodičů,“ dodává Martin.
Proč je potřeba do českých rodičovských vod přinášet evidence-based informace? Jaké jsou velké české rodičovské mýty? Poslechněte si nové Houpačky.
Související
-
Často si rodiče myslí, že jsou v pořádku. Po narození dětí ale musí bojovat se starými traumaty
„Když jsem s projektem začínala, brečela jsem doma, měla jsem úzkosti. Brečela jsem i při rozhovorech,“ říká Romana Kubecová, autorka podcastu Vychovávej s láskou.
-
Proč jsme vlastně spolu měli děti? Rodičovství je zátěž, dá se na ni ale připravit, říká lektorka
„Lidem většinou naskakují modely z jejich původní rodiny. Takže je dobré se u partnera/partnerky podívat na to, z jakého prostředí přichází,“ říká lektorka Halka Jaklová.
-
Matku máme v každé buňce. Vztah matka – dcera je jeden z nejsložitějších, který v životě zažijeme
„To, co žila moje máma, když jí bylo kolem třiceti, jako je teď mně, byl úplně jiný svět,“ říká psychoterapeutka Alžběta Protivanská v Houpačkách o vztazích matek a dcer.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.