Špína, hnůj a prorážení nového dna. Slovenští Kazostroj ví, jak nezůstat zticha
„Snažíme se, aby to bylo zajímavé,“ říkají členové kapely Kazostroj o hudbě, která vychází z tradiční sestavy: bicí, kytara, basa. Slova Špina/hnuj pak tvoří nejen název jejich aktuální nahrávky, ale klidně by mohla definovat i žánr, který hrají. A mimo jiné taky témata, jimž se v mnohých skladbách věnují.
„Když nečteš zprávy, tak dobře!“ odpovídají na otázku, jak se jim žije na Slovensku v roce 2024. Že kapela v tomto ohledu funguje jako ventil, potvrzuje i Maroš, který tak „nemusí zbytečnými řečmi trápit lidi okolo“ a svou frustraci ze společenské situace promítá do hudby. Aktuální album se rozhodli nahrát, když měli hotové jen dvě skladby. Poslední track pak dokončili až ve studiu.
Kazostroj začal jako sólový projekt Maroše Buchela, s příchodem bratrů Michala a Martina Garajových se ale proměnil v plnohodnotnou kapelu. V této sestavě vydali už EP Malomestská mizéria, od něhož ale do dnešních dní ušli další dlouhou cestu. Na aktuální desce se pokusili „zachytit zvuk živého hraní“ – podařilo se. Špina/hnuj je strhujícím průnikem klasických hardcore/punkových nálad s vlivy blackmetalové temnoty. Je přímočarou nahrávkou, která potvrzuje nejen sílu žánru, ale i sdílnost samotné kapely.
Jakou roli sehráli na cestě členů Kazostroje tátové bigbíťáci a jakou Rammstein? Jaký mají vztah k Alice in Chains? A co podle nich definuje to nejlepší ze současné slovenské scény? Poslouchejte Modeláře s kompletní sestavou kapely Kazostroj.
Související
-
Odchází ti, kteří tvarovali punk. Refused se loučí ve velkém stylu
Na severu Švédska vznikla na počátku 90. let velmi silná hardcorová scéna. Tahouny se stala parta náctiletých kluků, kteří po vzoru amerických kapel také jednu založili.
-
Současní archeologové rockové historie Moin dávají na novém albu prostor hlasům odjinud
Hudba britské trojice Moin vždy působila jako exkurze do minulosti kytarové hudby, kde se Joe Andrews, Tom Halstead a Valentina Magaletti rozhodli vykopat nosné motivy.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.