Často si rodiče myslí, že jsou v pořádku. Po narození dětí ale musí začít bojovat se starými traumaty
„Teď už dokážu zavřít dveře do studia a vypnout, ale je to extrémní práce. Když jsem s projektem začínala, brečela jsem doma, měla jsem úzkosti. Brečela jsem i při rozhovorech, někdy jsme museli nahrávání stopnout,“ říká Romana Kubecová, autorka podcastu Vychovávej s láskou a letošní laureátka ceny Gratias Tibi pro mladé lidi, kteří mění svět kolem sebe k lepšímu.
Romana ve svých rozhovorech mluví s lidmi, kteří v dětství prožili nějaké trauma, které zvládli. „Nejhorší jsou pro mě případy zneužívaných dětí, kdy zneužívání pochází nejčastěji od jejich rodičů. To je strašně citlivá věc. Máme natočené i díly, které jsem se pak rozhodla nezveřejnit. Pro mě je extrémně důležité, aby byl můj host v bezpečí,“ říká Romana.
„Moji hosté jsou kolikrát lidi, které nikdo v dětství neposlouchal a kteří museli dětství prostě nějak přežít. A já jsem první člověk, který je vnímá a který jim dává prostor říct, co je bolelo a co jim chybělo. Spoustě lidem, kteří si myslí, že už jsou v pořádku, se narozením vlastních dětí otevřou jejich schránky a musejí začít znova bojovat,“ dodává autorka podcastu Vychovávej s láskou.
„Příčina toho, proč je dítě problémové nebo agresivní, není nikdy v něm samotném. Je to vždycky v jeho rodině,“ upozorňuje Romana Kubecová. „Poruchy chování nevznikají z ničeho nic a je hrozně důležité nebýt lhostejný k ostatním. Je moc důležité se o výchově vzdělávat. Rodiče si myslí, že když se jim narodí dítě, budou všechno vědět. Vychovávají pak intuitivně, což ale znamená, že si s sebou nesou vzorce od svých rodičů, kteří jim ale často ublížili.“
„Dítě rodiče miluje, ať je to jakýkoli rodič.“ Poslechněte si Houpačky s autorkou podcastu Vychovávej s láskou.
Související
-
Proč jsme vlastně spolu měli děti? Rodičovství je zátěž, dá se na ni ale připravit, říká lektorka
„Lidem většinou naskakují modely z jejich původní rodiny. Takže je dobré se u partnera/partnerky podívat na to, z jakého prostředí přichází,“ říká lektorka Halka Jaklová.
-
Nina Špitálníková: Když se syn narodil, čekala jsem lásku. Nestalo se ale nic. Styděla jsem se za to
„Okolí říkalo, že až syna uvidím, přijde nával lásky. Nepřišlo nic. Styděla jsem se, že to tam nemám a řešila jsem to v sobě,“ říká v Houpačkách Nina Špitálníková.
-
Matku máme v každé buňce. Vztah matka – dcera je jeden z nejsložitějších, který v životě zažijeme
„To, co žila moje máma, když jí bylo kolem třiceti, jako je teď mně, byl úplně jiný svět,“ říká psychoterapeutka Alžběta Protivanská v Houpačkách o vztazích matek a dcer.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.