Často si rodiče myslí, že jsou v pořádku. Po narození dětí ale musí začít bojovat se starými traumaty

6. listopad 2024

„Teď už dokážu zavřít dveře do studia a vypnout, ale je to extrémní práce. Když jsem s projektem začínala, brečela jsem doma, měla jsem úzkosti. Brečela jsem i při rozhovorech, někdy jsme museli nahrávání stopnout,“ říká Romana Kubecová, autorka podcastu Vychovávej s láskou a letošní laureátka ceny Gratias Tibi pro mladé lidi, kteří mění svět kolem sebe k lepšímu.

Romana ve svých rozhovorech mluví s lidmi, kteří v dětství prožili nějaké trauma, které zvládli. „Nejhorší jsou pro mě případy zneužívaných dětí, kdy zneužívání pochází nejčastěji od jejich rodičů. To je strašně citlivá věc. Máme natočené i díly, které jsem se pak rozhodla nezveřejnit. Pro mě je extrémně důležité, aby byl můj host v bezpečí,“ říká Romana.

„Moji hosté jsou kolikrát lidi, které nikdo v dětství neposlouchal a kteří museli dětství prostě nějak přežít. A já jsem první člověk, který je vnímá a která jim dává prostor říct, co je bolelo a jim chybělo. Spoustě lidem, kteří si myslí, že už jsou v pořádku, se narozením vlastních dětí otevřou jejich schránky a musejí začít znova bojovat,“ dodává autorka podcastu Vychovávej s láskou.

„Příčina toho, proč je dítě problémové nebo agresivní, není nikdy v něm samotném. Je to vždycky v jeho rodině,“ upozorňuje Romana Kubecová. „Poruchy chování nevznikají z ničeho nic a je hrozně důležité nebýt lhostejný k ostatním. Je moc důležité se o výchově vzdělávat. Rodiče si myslí, že když se jim narodí dítě, budou všechno vědět. Vychovávají pak intuitivně, což ale znamená, že si s sebou nesou vzorce od svých rodičů, kteří jim ale často ublížili.“

„Dítě rodiče miluje, ať je to jakýkoli rodič.“ Poslechněte si Houpačky s autorkou podcastu Vychovávej s láskou.

Spustit audio

Související