Nina Špitálníková: Když se syn narodil, čekala jsem lásku. Nestalo se ale nic. Styděla jsem se za to

16. září 2024

„Strašně moc jsem se těšila na porod, protože mi okolí říkalo, že až syna uvidím, přijde nával lásky. Nepřišlo nic. Styděla jsem se, že to tam nemám a řešila jsem to v sobě, nemluvila jsem o tom. Chápu, proč je to tak velké tabu, ale pro ženy je důležité, aby tohle mohly někomu říct,“ říká ve speciálním díle Houpaček spisovatelka Nina Špitálníková.

Ve speciálu Houpaček mluví spisovatelka Nina Špitálníková o tom, jak mateřství jako single máma prožívala. „Strašně dlouho jsem doufala, že otec mého syna přijde. Že se ta situace změní. Nevadilo mi, že jsem sama fyzicky, to je asi každá máma, která je doma s malým dítětem. Chybělo mi ale to sdílení radosti – první krůček, první zub. To partneři sdílejí a je to velká věc. I když mám funkční rodinu a přátele a tohle všechno, tak tohle byly ty dny, kdy jsem plakala. Že to nemůžu s tím druhým sdílet,“ vzpomíná.

„Kojení mi bylo extrémně odporné. Měla jsem pocit, že přicházím i o zbytek mého já a mé sexuality. Vůbec nerozporuju, že je kojení zdravé, ale pro mě bylo strašně náročné. A když jsem tuhle věc vzdala, přišla ohromná úleva, že něco nemusím,“ popisuje Nina.

Na spisovatelčin způsob mateřství a rodičovství má spousta lidí názor, který jí doručuje skrz sociální sítě. „Sítě jsou pro mě fakt zajímavé. Čekala bych, že ženy, které vědí, jak strašně náročné to je, se navzájem podpoří. Ale to se vůbec neděje. Dostávám strašný množství hejtů, že jsem špatná máma, můj syn je chudák. A často jsou od mám, které si něčím podobným taky prošly a dobře vědí, jak je to strašně náročný,“ diví se.

Poslechněte si speciální díl Houpaček s Ninou Špitálníkovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.