Strašně jsem se bála, co se s dcerou stane, když odejdu na protialkoholní léčbu, říká Olga
„Byla jsem sama v cizím městě s dvouletou dcerou, o kterou jsem se soudila s jejím otcem. Byl to obrovský stres a já si začala doma večer otevírat lahvinku. Šlo o to utlumit se, uspat. Těšila jsem se, až vypnu, až tady nebudu,“ vzpomíná Olga, která byla šest let závislá na alkoholu.
„Strašně jsem se bála, co se s dcerou stane, když odejdu na léčbu. Mám se jít léčit? Ale to ztratím dítě! Nebo se pokusím to zvládnout sama doma? To jsou velké otázky,“ vzpomíná Olga. „Je to paradox. Léčba je v zájmu dítěte i matky, ale máma na ni nejde, aby o dítě nepřišla. A pokračuje v pití, které ji o něj může připravit definitivně.“
„Přítomnost dcery pro mě byla velká brzda. Když jsem byla s ní, zvládla jsem nepít. Změnila se mi osobnost, zájmy. Snažila jsem se to schovávat, stranila jsem se lidí, byla jsem nespolehlivá a negativní. Známí a kolegové určitě viděli, že se něco děje, ale nikdo se nezeptal. V tu dobu bych pomoc hrozně uvítala,“ říká Olga, která šest let abstinuje.
„Když pijete, jste máma jenom napůl.“ Poslechněte si rozhovor s Olgou, mámou, která přemohla závislost na alkoholu.
Související
-
I opilá máma se dá překročit, když je uvařená večeře. Ženy hledají pomoc, až když o všechno přijdou
„Matky nepřicházejí, když se z pití začíná stávat problém. Přicházejí o deset patnáct let později, kdy už o všechno přišly,“ říká psychoterapeutka Markéta Dolejší.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka