Rodiče můžou zajistit, aby dítě bylo ve škole spokojené. Potřebují na to ale peníze, říkají novináři

29. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Vojtěch Petrů a Fatima Rahimi | Foto: Tomáš Berný, Český rozhlas

Jak vypadá na českých školách dobrá praxe? Co říkají učitelé, co žáci a co rodiče? Poslechněte si Houpačky

„Říkali jsme si, že když děti tráví se škole od čtyř do deseti hodin denně, je to zásadní čas jejich dětství a prožívání. A má to velký vliv na to, jak se cítí,“ říkají redaktoři Deníku Referendum Fatima Rahimi a Vojtěch Petrů. Společně pracují na sérii textů s názvem Škola úzkostí.

Fatima a Vojtěch pracovali na svých článcích osm měsíců a mluvili s desítkami lidí – s učiteli, žáky i odborníky. „Zjistili jsme mimo jiné, že učitelé a učitelky si často myslí, že strach je zdrojem respektu. Ukázalo se ale, že respekt se dá budovat jinak a že strach respekt prostě není,“ říká Fatima.

„Jako rodiče můžete zajistit, aby bylo vaše dítě ve škole spokojené. Je to ale podmíněno vaším socioekonomickým statusem,“ říká o svých zjištěních Vojtěch. „Pokud žijete ve větších městech nebo pokud jste schopni zajistit soukromou školu. Ale v regionech je těchto možností mnohem míň.“

Jakou roli hrají v procesu samotní rodiče? „Potkáváme ředitele škol, kteří nám říkají, že se jim daří zavádět s učiteli inovativní prvky do vzdělávání. Pak ale prý přicházejí rodiče, kteří se nespokojeně ptají, co je to za novoty a že na nich se to dělalo tak a tak,“ odpovídá Vojtěch Petrů. „To je velký problém a ten dále narůstá s nastupující generací aktivních rodičů.“

„Když někam jedeme, nechceme jet padesát let starými vlaky, v nemocnici nechceme být operování technologií a věděním starým padesát let. Ale u školství to všichni vyžadují. Aby se to zakonzervovalo, aby věci byly tak, jak byly, když tam oni sami chodili,“ říká Vojtěch Petrů.

„Zjistili jsme ale taky, že dobrá situace může být i na regionálních státních školách, které zajištují dětem bezpečné prostředí,“ dodává Fatima. „Většinou to stojí na konkrétních angažovaných pedagozích, kteří se aktivně snaží prostředí své školy zlepšovat.“

Poslechněte si Houpačky s autory seriálu Škola úzkostí.

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.