I deset běžných nemocí ročně je u dětí norma. Můžou stonat i dvakrát do měsíce, říká pediatrička

26. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Martina Holičková | Foto: Klára Nováková, Český rozhlas

Proč je dětská imunita jako sbírání bludišťáků? Když podceníme doléčení, vrátí se nemoc dřív? Poslechněte si Houpačky s pediatričkou Martinou Holičkovou

„To, že dítě kašle ještě dva týdny po nemoci, je běžný průběh. Děsí mě, když rodiče během tohoto období přijdou a ukážou mi na fotce svou zásobu sirupů, které zkoušejí. Všechny mezi s sebou můžou interagovat, dětem z toho bývá špatně od žaludku, je dobré být v tomto střídmý. Moje děti ode mě často nedostanou na kašel vůbec nic, protože víme, že kašel nejlíp vyléčí čas,“ říká pediatrička Martina Holičková.

„Imunitní systém je složitá komplexní věc. Vyvíjí se už v děloze. Máme vrozenou imunitu a pak specifickou, kterou si postupně budujeme. Po narození vydrží dítěti imunita od matky zhruba půl roku a pak vymizí. Proto je důležité děti začít včas očkovat,“ říká lékařka.

Čtěte také

„Děti, které dáme do kolektivu, se začnou promořovat. Setkávají se s běžnou nabídkou patogenů, které jsou v dětském kolektivu, a budují si tak imunitu,“ říká Martina Holičková, která mimo jiné provozuje profil na Instagramu Pediatrie s láskou. Dodává, že častá nemocnost dětí je běžná.

„Hodně záleží na tom, jak jsou ty nemoci časté nebo vážné. I deset běžných, jako je rýma, kašel, střevní potíže, do roka je norma. V období od října do března může být dítě nemocné i dvakrát měsíčně. Může to být někdy koloběh. Děti z toho časem vyrostou a frekvence nemocí se sníží,“ dodává.

Proč je vodnatá rýma nebezpečnější než žlutá? Co Martina dává svým dětem na podporu imunity? Poslechněte si Houpačky.

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.