I deset běžných nemocí ročně je u dětí norma. Můžou stonat i dvakrát do měsíce, říká pediatrička
„To, že dítě kašle ještě dva týdny po nemoci, je běžný průběh. Děsí mě, když rodiče během tohoto období přijdou a ukážou mi na fotce svou zásobu sirupů, které zkoušejí. Všechny mezi s sebou můžou interagovat, dětem z toho bývá špatně od žaludku, je dobré být v tomto střídmý. Moje děti ode mě často nedostanou na kašel vůbec nic, protože víme, že kašel nejlíp vyléčí čas,“ říká pediatrička Martina Holičková.
„Imunitní systém je složitá komplexní věc. Vyvíjí se už v děloze. Máme vrozenou imunitu a pak specifickou, kterou si postupně budujeme. Po narození vydrží dítěti imunita od matky zhruba půl roku a pak vymizí. Proto je důležité děti začít včas očkovat,“ říká lékařka.
Čtěte také
„Děti, které dáme do kolektivu, se začnou promořovat. Setkávají se s běžnou nabídkou patogenů, které jsou v dětském kolektivu, a budují si tak imunitu,“ říká Martina Holičková, která mimo jiné provozuje profil na Instagramu Pediatrie s láskou. Dodává, že častá nemocnost dětí je běžná.
„Hodně záleží na tom, jak jsou ty nemoci časté nebo vážné. I deset běžných, jako je rýma, kašel, střevní potíže, do roka je norma. V období od října do března může být dítě nemocné i dvakrát měsíčně. Může to být někdy koloběh. Děti z toho časem vyrostou a frekvence nemocí se sníží,“ dodává.
Proč je vodnatá rýma nebezpečnější než žlutá? Co Martina dává svým dětem na podporu imunity? Poslechněte si Houpačky.
Související
-
Olivka má v pěti letech potřetí rakovinu. Nejhorší je, že nevím, kolik máme času, říká její máma
„Život není jen rakovina, naučili jsme se v tom trochu tancovat,“ říká Valerie Tkadlčíková, máma pětileté Olivky, která má vážnou a vzácnou genetickou mutaci MEN 2B.
-
Nelitují a neriskují. Kdo chodí na interrupce v Česku a jaké jsou jejich bariéry?
Co konkrétně obnáší interrupce v Česku? Jak zákroky reálně probíhají, jaká jsou rizika a jaké překážky ženám omezují přístup k umělým potratům?
-
Petra Štarková: Dej mi pokoj. Šest propletených lidských příběhů uzavřených do šesti různých pokojů
Táňa, Luis, Dušan, Josef, Marta a Adéla. Všichni už dospěli, ale nedokážou se z různých důvodů osamostatnit. Svůj život tráví zavření ve svých pokojích.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka