Ukončení kojení nese velké emoce, dá se ale udělat šetrně, říká instruktorka Vanda Schreierová
„Odstav kojení není jen ukončení předávání potravy, ale taky konec nějaké blízkosti, kterou společně zažíváme. Nese to s sebou často velké emoce na straně dítěte i matky. Považuji to za nejcitlivější období v životě obou,“ říká v Houpačkách Vanda Schreierová, která vede kurzy handlingu a ženám pomáhá s kojením i s jeho ukončením.
„Biologická zralost dítěte pro ukončení kojení nastává až kolem druhého roku. Poznáme ji tak, že se dítě zajímá o jídlo, o jiné aktivity, dokáže se od nás na chvilku odpojit, třeba při hře,“ popisuje Vanda. Zároveň taky dodává, že samoodstav dítěte, tedy moment, kdy samo přestane mít o kojení zájem, má různé fáze, může trvat i půl roku.
Co ale když přestat kojit chceme nebo potřebujeme dřív? „Nejlepší je postupný odstav. Co týden odebíráme jedno kojení. Radím matkám, aby nejdřív odebraly to kojení, které je pro dítě nejméně důležité a dá se nahradit nějakou jinou aktivitou, třeba procházkou nebo společným čtením,“ říká Vanda.
„Naopak chci ale říct, že žádné kojení není zbytečné. Doporučení, že by žena neměla kojit, když je nemocná, jsou úplná hloupost. A není taky pravda, že kojení dítěti po roce už nic nedává. Stále mu poskytuje protilátky nebo podporuje trávení,“ upozorňuje Vanda Schreierová.
Je potřeba přestat kojit, když se vracíme do práce? Jak ustát tlak okolí na ukončení kojení? Poslechněte si Houpačky.
Související
-
Nedaří se kojení? Nebojte, nejste v tom sama, uklidňují mámy
Do Houpaček si Martina Poliaková pozvala mámy Marcelu a Terezu a povídaly si o svých zkušenostech s kojením.
-
Rodiče můžou zajistit, aby dítě bylo ve škole spokojené. Potřebují na to ale peníze, říkají novináři
„Říkali jsme si, že když děti tráví se škole od čtyř do deseti hodin denně, má to velký vliv na to, jak se cítí,“ říkají Fatima Rahimi a Vojtěch Petrů z Deníku Referendum.
-
Jako rodiče se můžeme snažit. Ale to je tak všechno, co můžeme dělat, říká Čestmír Strakatý
„Můj strach se v průběhu času mění. To, co mě děsilo na začátku, mi přijde dneska fádní,“ říká v Houpačkách Čestmír Strakatý.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.