Ukončení kojení nese velké emoce, dá se ale udělat šetrně, říká instruktorka Vanda Schreierová

12. březen 2025

„Odstav kojení není jen ukončení předávání potravy, ale taky konec nějaké blízkosti, kterou společně zažíváme. Nese to s sebou často velké emoce na straně dítěte i matky. Považuji to za nejcitlivější období v životě obou,“ říká v Houpačkách Vanda Schreierová, která vede kurzy handlingu a ženám pomáhá s kojením i s jeho ukončením.

„Biologická zralost dítěte pro ukončení kojení nastává až kolem druhého roku. Poznáme ji tak, že se dítě zajímá o jídlo, o jiné aktivity, dokáže se od nás na chvilku odpojit, třeba při hře,“ popisuje Vanda. Zároveň taky dodává, že samoodstav dítěte, tedy moment, kdy samo přestane mít o kojení zájem, má různé fáze, může trvat i půl roku.

Co ale když přestat kojit chceme nebo potřebujeme dřív? „Nejlepší je postupný odstav. Co týden odebíráme jedno kojení. Radím matkám, aby nejdřív odebraly to kojení, které je pro dítě nejméně důležité a dá se nahradit nějakou jinou aktivitou, třeba procházkou nebo společným čtením,“ říká Vanda.

„Naopak chci ale říct, že žádné kojení není zbytečné. Doporučení, že by žena neměla kojit, když je nemocná, jsou úplná hloupost. A není taky pravda, že kojení dítěti po roce už nic nedává. Stále mu poskytuje protilátky nebo podporuje trávení,“ upozorňuje Vanda Schreierová.

Je potřeba přestat kojit, když se vracíme do práce? Jak ustát tlak okolí na ukončení kojení? Poslechněte si Houpačky.

Spustit audio

Související