Mít rád nevlastní děti jako ty svoje? Neznám nikoho, kdo to takhle má, říká lektorka Eva Soukup

16. duben 2025

„Varuju před přepáleným začátkem. Před tím, že chceme být skvělými náhradními rodiči, velkými kamarády. Po tomhle dochází k rozčarování, většinou na obou stranách. Pečlivě si dopředu promyslete svoji roli,“ říká lektorka nenásilné komunikace Eva Soukup, která se věnuje komponovaným rodinám.

Jak vybudovat zdravou a bezpečnou komponovanou rodinu? „Do vztahu vstupujeme primárně s novým partnerem. To neznamená, že musím fungovat jako náhradní rodič jeho dětí. Možná nechci nebo nedokážu fungovat jako něčí máma nebo táta, i to je v pořádku,“ upozorňuje Eva Soukup. „Do vztahu musíme vstupovat s tím, že se neobětováváme. Jakmile máme pocit oběti, očekáváme vděčnost, a ta velmi pravděpodobně nepřijde,“ dodává.

„Často to drhne na očekávání. Že budu skvělá nevlastní maminka, možná že budu i lepší, než ta původní. Tohle přináší obrovská nedorozumění a zklamání. Nebo když vstupujeme do vztahu s tím, že budeme mít nevlastní děti rádi jako svoje vlastní, že nebudeme dělat rozdíly. To je častý mýtus, neznám nikoho, kdo by to takhle měl. Nemůžeme si nařídit, že budeme mít někoho rádi. Je to zbytečný tlak, který na sebe klademe,“ upozorňuje Eva.

Jak dětem vstup do nové rodiny co nejvíc usnadnit? Co ve složené rodině zaručeně nebude fungovat? V čí kompetenci je výchova? Poslechněte si Houpačky.

Spustit audio

    Související

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.