Hledáme udržitelnou míru nebezpečí. Na vodáctví si hodně frčíme, říká rodina Náhlovských
Vodácká rodina Náhlovských podniká pádlovací prázdniny na evropském severu. Snaží se trávit čas hlavně v přírodě. O svých dobrodružstvích mluví v novém díle cestovatelského podcastu Casablanca.
Pětičlenná rodina Náhlovských z Hradce Králové je skautská a vodácká. To udává i hlavní tón jejich letních cest. „Po rodičích jsem v dětství zdědil lásku k vodáctví a teď ji s manželkou zase posíláme dál,“ říká otec Petr Náhlovský. „Zhruba 70 % času chceme strávit v divočině. Hledáme udržitelnou míru nebezpečí. Skandinávie je na to ideální,“ dodává. Letos se tam rodina chystá vyrazit potřetí.
Vlny a dobrodružství
„Zažili jsme si s dětmi i pár hraničních situací, kdy jsem měla strach,“ tvrdí Radka Náhlovská. „Proplouvali jsme na moři za silného větru místy, kde se nedalo přistát a kolem proplouvaly lodě. Bála jsem se o děti i o sebe.“ Nejmladší syn Náhlovských, pětiletý Jára, vzpomíná v cestovatelském podcastu Radia Wave také na pádlování v zátočinách, které byly zarostlé ve vysokých vodních travinách, které se nedaly prorazit, a tak se na seakajacích složitě vymotávali ven.
„Ztráty a nálezy“ nejmladšího syna
Nejadrenalinovější drama celé loňské cesty nebyly vodácké peripetie, ale to, že se Jára rodičům ztratil v Polsku na pláži během čekání na trajekt. „Tohle už nic nepředčilo, svezli jsme se na konci v polském policejním autě a zbytek cesty už byl v podstatě nuda,“ směje se Petr Náhlovský při pohledu zpětně. „Celkově učíme děti, aby měly z přírody a z vody respekt, aby nic nepodceňovaly a znaly své limity a zkušenosti. Ale zároveň je třeba si dávat výzvy, protože s výzvami člověk roste.“
„Na vodáctví si hodně frčíme,“ říká spokojeně osmiletý Ctirad. „Vždycky když se vrátíme, tak o naší cestě vyprávím ve škole, třeba že jsem našel losí parohy a že se nám ztratil brácha. Spolužáci byli na dovolené v hotelu v Dubaji a žasnou, jak jsme podnikaví. Kdybych se narodil do jiné rodiny, tak bych tohle všechno nezažil, a to by byla velká škoda,“ uvažuje.
Připravte si moře trpělivosti, s dalším vám pomůže milosrdná paměť
„Rodinné cestování chce moře trpělivosti. Není dobré podcenit třeba svačinovou přípravu, hlad je špatný průvodce,“ tvrdí rodiče. „Snažíme se také o různorodost,“ dodává Radka s tím, že po cestě na Balt navštíví i Legoland nebo muzeum Vasa. „Bráchové mě štvou už od té doby, co se narodili,“ říká na rovinu desetiletá Doubravka. „Ale na cestách je to o trochu lepší.“ S tím, že to není vždycky snadné, souhlasí i rodiče. „Ale paměť má taky tu dobrou funkci, že si vzpomínáme jen na ty dobré chvíle,“ uzavírá otec Petr Náhlovský.
Jak funguje pětičlenná vodácká rodina Náhlovských na skandinávských cestách? Kde rodiče sbírali zkušenosti, které jim umožňují pouštět se do méně obvyklých a dobrodružnějších aktivit? Poslechněte si kompletní podcast Casablanca a jeho novou epizodu!
Související
-
S dětmi se cestování radikálně mění. Je lepší! Bezděkovi objeli svět bezdětní, teď mají tři kousky
Ladislav a Katka Bezděkovi alias tým BigTrip.cz mají tři malé dcery, ale cestovat nepřestali. Vyměnili auto za větší a vydávají se na další výpravy, například do Maroka.
-
Nenechte se semlít. Akční rodiče vyprávějí o cestování s malými dětmi
Jak na cestování s dětmi? Svoje zkušenosti sdílejí blogeři a cestovatelé Martina a Michal Bulánkovi.
-
Dětem navzdory. Cestu kolem světa jednou docení, ale radši jim to už neříkáme, tvrdí manželé Kočí
Eva a Jan Kočí vyrazili na víc než roční cestu kolem světa. Jejich tři děti se ale na ni moc netěšily, přiznávají manželé.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.