Myslela jsem si, že tam nejsem dost hezká
„Když to s tebou chce dělat, tak je asi jasné, že se mu líbíš. Ale dokud ty to nemáš v hlavě srovnané, že je tvoje tělo v pořádku a je ok být nahá před tím člověkem, tak je to strašně děsivé,“ říká studentka Marika. Ve čtvrté epizodě podcastu Slast otevíráme téma spokojenosti s vlastním tělem. Jaká je cesta za potěšením pro dívky, které chtějí vypadat jinak?
„Mělo by to být součástí sexuální výchovy, kdy by se mělo mluvit o tom, že není ideální krásy pohlavních orgánů,“ komentuje výzkumnice z Národního ústavu pro duševní zdraví Lucie Krejčová. A dodává, že představy o tom, jak má ideální genitál vypadat, jsou jednou z příčin orgasmické propasti. „Místo toho, aby si užívaly sex, mají ženy tyhle myšlenky: Co když mu moje vulva nevoní, co když se mu nelíbí? Je to blokátor, stahuje to sexuální potěšení a možnost dosáhnout orgasmu.“
Čtěte také
Pro Moniku byla hlavním tématem během dospívání prsa. Nechala si je propíchnout, aby dosáhla vysněného tvaru bradavek, který mají ostatní ženy v rodině. Vedle vlastní spokojenosti a sebevědomí v oblasti intimity jí to ale přináší i negativní zážitky.
„Když mám šaty, kde je ten piercing na prsou vidět, tak na mě občas někdo sahá. Třeba padesátiletej chlap u nás na hasičským plese, kde se všichni známe. Dotkne se mě, já se ohradím a on řekne: Však si na to zvyklá,“ popisuje studentka Monika. A dodává: „Jakmile máš nálepku rajdy, tak jako bys neměla právo na svoje vlastní tělo.“
V podcastu se dotýkáme také poruch příjmu potravy a širších souvislostí problémů spojených s negativním vnímáním vlastního těla. Odborný pohled přináší psycholožka a lektorka společnosti Konsent Karolína Olive Křížová.
Dramaturgyně a kreativní producentka: Veronika Ruppert
Vizuál: Iryna Drahun
Kam se obrátit pro radu a pomoc:
SexHelp: Národní linka pro sexuální a genderové zdraví je anonymní telefonická linka poskytující krizovou intervenci a základní poradenství v oblasti sexuologie. Na lince lze řešit témata týkající se sexuálního zdraví a genderové identity, i obavy týkající se neobvyklých sexuálních preferencí či problematického sexuálního chování. Číslo: 314 004 002. Lze využít buď obecnou linku SexHelp, nebo některou ze sublinek: SexHelp: LGBT+ pro témata spojená s genderovou identitou nebo Sexhelp: Parafilik pro neobvyklé sexuální preference či problematické sexuální chování.
proFem: Centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí. Infolinka pro oběti sexuálního násilí a jejich blízké: každé všední úterý 19–21, (+420) 777 012 555. Anonymní online chat: st 18–21, pá 9–12. Linka právní pomoci: každou všední středu 17.30–20.30, (+420) 608 22 22 77. Poradna proFem odpoví do 10 dní.
Konsent: Boří mýty o sexuálním násilí, prevence, pořádá workshopy. Svépomocná skupina – skupina je určená pro jakoukoliv ženu se zkušeností se sexuálním násilím.
Persefona: Pomoc obětem (a osobám blízkým) domácího a sexuálního násilí a agrese se sídlem v Brně, oběti domácího a sexuální násilí a osoby blízké.
Někdo Ti uvěří: Tematizuje (nejen) sexuální zneužívání v církvích a náboženských společnostech. Spolek tvoří přeživší sexuálního násilí v církvích a odborníci, kteří se tématu věnují. fb.me/NekdoTiuveri, mailto:napiste@nekdotiuveri.cz
Centrum Anabell: Poruchy příjmu potravy, komplexní služby pokrývají poradenství a svépomocné skupiny s peer konzultanty. Terapie – pomoc prostřednictvím terapie s řešením obtížných životních situací, nutriční poradenství. Telefonická krizová pomoc – pro akutní problémy související s poruchou příjmu potravy, dotazy i první krok ke zdraví. Každý všední den zdarma k dispozici na 774 467 293.
Rozkoš bez rizika: Tato poradna slouží všem, kteří mají zkušenost s prací v sexbyznysu nebo tuto možnost zvažují. Přináší odpovědi na otázky, které souvisejí se světem prostituce. R-R má statut nestátního zdravotnického zařízení a kromě rad, jak se nenakazit, nabízí svým klientkám a klientům kompletní vyšetření na pohlavně přenosné infekce (PPI) včetně testování na HIV. Zdravotní služby poskytuje v rámci terénních programů, kdy přijede za Vámi, tedy přímo na scéně sexbyznysu (kluby, priváty, venkovní stanoviště apod.) či v mobilní ambulanci ve 13 krajích ČR nebo v poradenských centrech R-R Praha, Brno, České Budějovice a Ostrava.
GI Gay-Linka duševní tísně: tel: 476 701 444 nonstop, ldt.most@seznam.cz
Související
-
Chci to moc? Za to, že mám víc zkušeností, mě nikdo nepochválí
„Vnímá se to jinak. Kluk, co má hodně holek, je borec, nabouchávač,“ říká studentka Bára. Třetí epizoda podcastu Slast je o sexuální svobodě a dvojím metru.
-
Když mě chtěl udělat taky, byla jsem překvapená
„Někdy to bylo jen o tom, že mám být uspokojená já. Nemuselo to být vždycky jedna–jedna. A taky jsem poznala, že cílem nemusí být vyvrcholení,“ popisuje Marie.
-
Slast je tu i pro mě, ne jen pro něj. Nikomu to nedlužím
„Pořád jsem se ho při tom ptala: jak to chceš ty?“ V první epizodě podcastu Slast sdílí začátky svého intimního života tři mladé ženy.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.