Chci to moc? Za to, že mám víc zkušeností, mě nikdo nepochválí

12. listopad 2024

„Vnímá se to jinak. Kluk, co má hodně holek, je borec, nabouchávač,“ říká studentka Bára. Dodává, že z její zkušenosti je to u holek naopak. Čím méně zkušeností její kamarádky mají, tím lépe je kluci hodnotí. Třetí epizoda podcastu Slast je o sexuální svobodě a dvojím metru.

Upozorňujeme, že tento pořad není vhodný pro děti.

Vedle studentek Báry a Markéty, které mluví o vnějším a zvnitřněném slut shamingu, uslyšíte také dívku z protestantské rodiny Anežku. Pro ni je důležitá nejen fyzická a vztahová, ale také duchovní rovina intimního života. Všechny tři dívky narážejí při hledání sexuální svobody na nepsaná pravidla svých sociálních kruhů. A každá z nich si nachází svou vlastní cestu.

Navzdory tomu, jak jsme se posunuli ve vnímání sexuality, je u nás se sexuální morálkou stále ještě spojované téma čistoty. Nároky, vznášené v tomto ohledu na ženy, jsou přitom mnohem přísnější než na muže, vysvětluje socioložka Lucie Jarkovská. Poslechněte si, odkud se bere kultura čistoty a jak se promítá do intimního života mladých lidí.

Baví tě série Slast? Poslechni si taky naše pořady Moderní láska, Pot a Vlna, kde se tématům sexu, duševního zdraví a vztahů věnujeme pravidelně.

Autorka: Linda Bartošová
Dramaturgyně a kreativní producentka: Veronika Ruppert
Vizuál: Iryna Drahun
Zvukový mistr: Jan Brauner
Hudba: Laura Jašková
Premiéra: 12. 11. 2024

Kam se obrátit pro radu a pomoc:

SexHelp: Národní linka pro sexuální a genderové zdraví je anonymní telefonická linka poskytující krizovou intervenci a základní poradenství v oblasti sexuologie. Na lince lze řešit témata týkající se sexuálního zdraví a genderové identity i obavy týkající se neobvyklých sexuálních preferencí či problematického sexuálního chování. Lze využít buď obecnou linku SexHelp, nebo některou ze sublinek: SexHelp: LGBT+ pro témata spojená s genderovou identitou; nebo: Sexhelp: Parafilik pro neobvyklé sexuální preference či problematické sexuální chování.

proFem: Centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí. Infolinka pro oběti sexuálního násilí a jejich blízké: každé všední úterý 19–21, (+420) 777 012 555. Anonymní online chat: st 18–21, pá 9–12. Linka právní pomoci: každou všední středu 17.30–20.30, (+420) 608 22 22 77. Poradna proFem odpoví do 10 dní.

Konsent: Boří mýty o sexuálním násilí, prevence, pořádá workshopy. Svépomocná skupina – skupina je určená pro jakoukoliv ženu se zkušeností se sexuálním násilím. 

Persefona: Pomoc obětem (a osobám blízkým) domácího a sexuálního násilí a agrese se sídlem v Brně, oběti domácího a sexuálního násilí a osoby blízké. 

Někdo Ti uvěří: Tematizuje (nejen) sexuální zneužívání v církvích a náboženských společnostech. Spolek tvoří přeživší sexuálního násilí v církvích a odborníci, kteří se tématu věnují. fb.me/NekdoTiuverimailto:napiste@nekdotiuveri.cz

Centrum Anabell: Poruchy příjmu potravy, komplexní služby pokrývají poradenství a svépomocné skupiny s peer konzultanty. Terapie – pomoc prostřednictvím terapie s řešením obtížných životních situací, nutriční poradenství. Telefonická krizová pomoc – pro akutní problémy související s poruchou příjmu potravy, dotazy i první krok ke zdraví. Každý všední den zdarma k dispozici na 774 467 293.

Rozkoš bez rizika: Tato poradna slouží všem, kteří mají zkušenost s prací v sexbyznysu nebo tuto možnost zvažují. Přináší odpovědi na otázky, které souvisejí se světem prostituce. R-R má statut nestátního zdravotnického zařízení a kromě rad, jak se nenakazit, nabízí svým klientkám a klientům kompletní vyšetření na pohlavně přenosné infekce (PPI) včetně testování na HIV. Zdravotní služby poskytuje v rámci terénních programů, kdy přijede za Vámi, tedy přímo na scénu sexbyznysu (kluby, priváty, venkovní stanoviště apod.) či v mobilní ambulanci ve 13 krajích ČR nebo v poradenských centrech R-R Praha, Brno, České Budějovice a Ostrava.

GI Gay-Linka duševní tísně: tel: 476 701 444 nonstop, ldt.most@seznam.cz 

autoři: Linda Bartošová , Veronika Ruppert
Spustit audio

Související