Jestli je rýma žlutá, nebo zelená, je jedno. To, že mají děti s horečkou bojovat, je největší mýtus

15. leden 2025

„Rýma je problém v ten moment, kdy dítě dýchá pusou. Pokud dýchá nosem, ze kterého mu teče, otíráme, odsáváme, ale nijak víc to řešit nemusíme,“ říká v Houpačkách pediatr a neonatolog Cyril Matějka. „Když dítě dýchá pusou, může to vést k zánětu středního ucha nebo zánětu spojivek.“

„Léčba rýmy má být na začátku nárazová podle stavu, ne podle poučky třikrát denně po dobu pěti dní. Lékárníci někdy rodiče zbytečně straší tím, že nosní kapky jsou návykové. Rodiče pak radši sáhnou po mořské vodě, která je v tuhle chvíli nevhodná,“ říká lékař, který na sociálních sítích vyvrací jako Cyril děckař různé mýty, které se vážou k dětským onemocněním, jako je třeba rýma nebo horečka.

„Horečka je vedlejší produkt a k tvorbě protilátek ji vůbec nepotřebujete,“ upozorňuje Cyril Matějka. Rodiče mají pocit, že se teplota sráží podle nějakého čísla. Že 37,9 je v pohodě a 38 už ne. Ale tak to vůbec není. To, že mají děti s horečkou bojovat, je snad největší mýtus pediatrie, zastaralá teorie.“ Rodiče podle něj taky často chybují v dávkování léků. „První dávka léku na horečku by měla být dostatečná, najdete ji v příbalovém letáku jako jednorázovou maximální dávku,“ říká.

Co když užíváme nesprávně antibiotické kapky do nosu? Co je vlastně píchání uší, co přesně obnáší a proč se dělá. Jak správně dávkovat sirupy? Poslechněte si Houpačky s Cyrilem Matějkou.

Spustit audio

Související