Buď krásně hubená holčička! Jak s dětmi bezpečně mluvit o vzhledu jejich těla?

22. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační snímek | Foto: Profimedia

Co je to pravidlo pěti vteřin? Jak ochránit děti před nežádoucími komentáři rodiny, jak si poradit s body shamingem? Poslechněte si Houpačky o bezpečné komunikaci o vzhledu těla.

„Uvědomuju si, jak hluboce moje děti zasahuje všechno, co jim jako máma říkám. Jsou to pro mě otevřené hlavy, nepopsané listy. A všechno, co do nich napíšu, je strašně moc vidět,“ říká Ridina Ahmedová, hudebnice, autorka podcastové série Sádlo a projektu Moje tělo je moje. „Mám k tomu veliký respekt a vím, že ty věci už nejdou vzít zpátky,“ dodává.

„Když jsme se po Vánocích ptali našich sledujících, jak se měli s rodinou, přišla spousta historek. Vyřčených vět typu ‚Aspoň na obrázku jsi krásně hubená!‘ k malé holčice, která nakreslila sebe s rodinou, nebo ‚To mimino má ale stehna, už ho nekrm!‘ až po ‚Tys po tom porodu ještě neshodila?‘,“ říká Ridina.

„Není v pořádku si tohle nechat líbit. Můžu říct, že je mi to nepříjemné, odejít z té situace úplně pryč. Můžu z toho být taky smutná, na to mám právo.“

Jak svoje pochyby o našem vzhledu jako rodiče nepředávat dál? „Když víme, že tělo je naše velké téma, můžeme být ke svým dětem otevření,“ říká o citlivé komunikaci o vzhledu klinická psycholožka, psychoterapeutka a spoluzakladatelka projektu 3pe Tereza Maková. „Můžeme říct, že je to pro nás těžké a stále se to učíme, ale že dítě je naprosto v pořádku takové, jaké je. I když my na cestě k sebepřijetí teprve jsme.“

„Pro mě osobně je to velká výzva. Vím, že pokud mám svým dětem něco předat, musím to sama žít. A i když věřím, že můj život bude hezký, vím taky, že pochybnost o mém těle se mnou pořád bude. Mám to v sobě zaseté a vím, že to dětem bezděčně předávám. Ale taky vidím, že když se v tom tématu posouvám, léčím i svoje děti,“ uzavírá Ridina.

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.