Jsem často první, kdo ji odhalí, říká o mentální anorexii pediatrička. Sama s nemocí 10 let bojovala
„Chtěla jsem být vždycky ve všem nejlepší, měla jsem samé jedničky. Když se později studium i další věci nakupily, začala jsem ztrácet kontrolu a myslela jsem si, že oblast, kde ji můžu udržet, je jídlo,“ říká pediatrička Tereza Sochorcová, která na vlastní kůži zažila poruchy příjmu potravy. „Je to nemoc duše a může se vrátit. Jsem si toho dobře vědoma a zůstávám obezřetná.“
Když bylo Tereze 17 let, propadla se do mentální anorexie. Cestu ven jí po deseti letech ukázal její manžel a touha mít vlastní děti a být pro ně zdravá. Dnes se Tereza jako praktická lékařka pro děti a dorost s touto diagnózou setkává u svých pacientů a pacientek. „Vždycky mě to hodně zabolí, když to vidím. Je to moje téma, mých deset let s touto nemocí bylo těžkých a ráda bych je zapomněla,“ říká lékařka. „Jsem často první, kdo tu nemoc skutečně vidí, kdo pozná příznaky. Rodiče, kteří mají dítě denně před očima, si spousty věcí vůbec nemusí všimnout,“ dodává.
Tereza je taky autorkou instagramového profilu a mámou dvou malých synů. Oba se narodili předčasně a Tereza kvůli komplikacím strávila měsíce v nemocnici, kde musela dodržovat extrémně klidový režim a nevstávat. „Byla jsem úplně paralyzovaná. Myslela jsem si, že ten čas strávím čtením a studiem, ale celé dny jsem jen ležela a dívala se na seriály. Kdykoli mě píchlo v břiše, měla jsem strach. A pořád jsem myslela na to, že mám doma roční dítě a vyčítala jsem si, že nejsem s ním,“ vzpomíná.
Poslechněte si rozhovor s Terezou Sochorcovou.
Související
-
Potkávám rodiče, kteří své dítě váží dvanáctkrát denně, říká ergoterapeutka Ludvíčková
„Nejčastěji řeším vybíravost v jídle, to je zlatý grál,“ říká dětská ergoterapeutka a zakladatelka projektu Škola papání Jitka Ludvíčková.
-
Anorexie u dětí může mít počátek i ve vegetariánství, říká odbornice na poruchy příjmu potravy
„Stále více dětí a dospívajících si buduje poruchy příjmu potravy tím, že se snaží vyhnout všemu nezdravému a toxickému,“ varuje profesorka psychiatrie Hana Papežová.
-
Dítě přirozeně problém se svým tělem nemá, naučí ho to až jeho okolí, vysvětluje psycholog Kulhánek
„Proč bychom se měli kriticky vyjadřovat ke vzhledu našich dětí, když se stejně ještě mnohokrát změní?“ říká psycholog a psychoterapeut Jan Kulhánek.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.