I opilá máma se dá překročit, když je uvařená večeře. Ženy hledají pomoc, až když o všechno přijdou
„Matky nepřicházejí, když se z pití začíná stávat problém. Přicházejí o deset patnáct let později, kdy už o všechno přišly,“ říká psychoterapeutka Markéta Dolejší. „Ženy, které pijí, jsou svým způsobem neviditelné, dokud všechno doma funguje. I opilá máma se dá překročit, když je uvařená večere.
„Hodně dlouho trvá, než se propijeme do stavu, kdy naše okolí nebo my sami poznáme, že máme problém, může to být třeba sedm nebo deset let. Alkohol je v tomhle hodně vlídný. Vlídný pomalý zabiják,“ říká Markéta, která se jako psychoterapeutka potkává se závislými lidmi v organizaci Magdaléna. „Matky malých dětí si navíc léčbu své závislosti nemůžou ani dovolit – představte si, že máte doma roční dítě a rozvinutou závislost. Kdo vás pustí, kdo vám umožní se jít léčit? Kdo to uvidí?“ ptá se psychoterapeutka.
„Žena v období mateřství přechází do velké izolace, ztrácí svůj status a svou roli. Snaží se dosáhnout něčeho, co není možné. Zajistit dítě, aby bylo spokojené, a zajistit taky, aby byla spokojená ona sama. Dokázat být dobrá matka, ale taky si dokázat leccos odpustit a být k sobě vlídná. Proto přichází unik k alkoholu. Je to potřeba odměny, která nepřichází z venku, protože s vámi přes den nikdo není. Tématu náročnosti nové role, kterou žena coby nová matka přijímá, se věnuje málo pozornosti.
„Hledat po bytě lahve a teatrálně je vylívat nedává smysl.“ Jak pomoct sobě nebo své známé, která pije? Poslechněte si rozhovor s Markétou Dolejší.
Související
-
Matku máme v každé buňce. Vztah matka – dcera je jeden z nejsložitějších, který v životě zažijeme
„To, co žila moje máma, když jí bylo kolem třiceti, jako je teď mně, byl úplně jiný svět,“ říká psychoterapeutka Alžběta Protivanská v Houpačkách o vztazích matek a dcer.
-
Dětská skupinová terapie vypadá jinak než ve filmech. Nesedíme v kroužku jako anonymní alkoholici
„Když se u dětí objeví psychické problémy, ztrácí kontakt se skupinami, ve kterých doteď fungovaly,“ říká psycholožka Anežka Čížková z projektu Terapie venku.
-
Pořád jsou nemocnice, kde vás vyhodí od rok a půl starého dítěte s tím, že „už je velkej“
„Kampaň nevyřeší vyhořelost zdravotníků, ale může zkusit něco malinko přenastavit. Jsou to často drobnosti,“ říká Petra Sovová o kampani Být spolu je normální.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.