Pořád jsou nemocnice, kde vás vyhodí od rok a půl starého dítěte s tím, že „už je velkej“
„Kampaň nevyřeší vyhořelost zdravotníků, ale může zkusit něco malinko přenastavit. Jsou to často drobnosti. Lékařka si třeba nedovede představit, že u dítěte rodič může v nemocnici spát. Ale co když dáme vedle rozkládací křeslo? Že se nevejde? Co když tuhle skříň trochu posuneme? Jde o malé krůčky,“ říká Petra Sovová o kampani Být spolu je normální.
Informační kampaň Být spolu je normální má za cíl normalizovat přítomnost rodičů s dětmi v nemocnicích a při vyšetření. „Nelze se odvolávat na to, že tam to dítě necháme samotné, protože my jsme to taky kdysi přežili. Přála bych si, aby všichni pochopili, že rodiče nejsou návštěva a že být v takovou chvíli spolu je normální,“ říká spoluautorka kampaně Ágnes Bučinská Němečková. „Rodič pomůže. Vezme na sebe velkou část pečovatelské práce. Dítě zakryje, přečte mu pohádku, pohlídá, jestli pije, jestli mu nestoupá teplota,“ dodává.
„Doporučuju rodičům vědět základní legislativní gros, stejně jako v jiných životních situacích. A pak bych doporučila prozkoumat metodu pozitivní komunikace, a tu přetavit do laskavé neústupnosti. Rodiče, kteří svoji přítomnost prezentují jako samozřejmost, mají často půlku vyjednávání hotovou,“ doplňuje Petra Sovová.
„Můžu na něčem trvat a zároveň se zajímat o to, jak nejlíp to udělat. Svoje dítě neopustím, jak vám to tedy můžu usnadnit? Nemáte lehátko? Nevadí, spokojím se s židlí,“ dává příklad Petra. „Pak se krůček po krůčku můžu dostat do situace, že vedle dítěte v klidu přespím, i když to tahle nemocnice ještě nikdy nezažila.“
„Pořád jsou nemocnice, kde vás vyhodí od rok a půl starého onkologicky nemocného dítěte s tím, že ‚už je velkej, zvládne to, přijďte zítra‘,“ vyjmenovává Ágnes nejsložitější případy ze své praxe. „Objíždíme spolu nemocnice a často je to velká radost, co už která nemocnice ušla a dokázala, jak se snaží být vstřícná,“ dodává Petra Sovová.
V čem všem je v Česku nejlepší nemocnice v Havířově? Jak správně v nemocnici komunikovat? Poslechněte si Houpačky.
Související
-
Děti musíme učit chránit si hranice. Jinak v dospělosti nerozpoznají špatný vztah, říká terapeutka
„Sedmdesát procent našich klientů v dětství zažilo násilí a přenáší si ho s sebou do dalších vztahů,“ říká předsedkyně Asociace pracovníků intervenčních center Vojtíšková.
-
Japonsko ruší výhradní právo na péči o děti po rozvodu. Měla negativní vliv na dětskou psychiku
Rozvedení rodiče v Japonsku se budou moct mezi sebou dohodnout na péči o své děti. Změna občanského zákoníku totiž po víc než 70 letech zruší povinnost výhradní péče.
-
Online rozchod i ghosting se stávají normou. Mezi mladými s nimi má zkušenost třetina lidí
Rozvod nebo rozchod je součást života. Ne každý se umí dobře rozejít. Někdo napíše zprávu, nebo protějšek vyghostuje. Podle psychologa Tomáše Kvapilíka to není důstojné.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.