Jediné řešení bylo se zabít. Chtěla jsem dceři dopřát lepší matku, říká žena s poporodní depresí
Caroline Ewing-Haupt zažila traumatický porod, kdy ji lékaři donutili navzdory jejímu přání a diagnóze porodit jinak, než očekávala. „Když ze mě dceru konečně vyrvali, vznikla mezi námi zeď. Už osmnáct měsíců se s tím vším nedokážu vyrovnat. Že dceru miluju, nedokážu říct dodnes,“ říká Caroline, která se propadla do hlubokých poporodních depresí. O nich teď mluví proto, aby ženy, které se jimi trápí, vyhledaly včas odbornou pomoc.
Caroline byla podle svých slov neustále konfrontovaná s názorem, že když se stala matkou, musí se cítit skvěle, být šťastná a k dítěti cítit nekonečnou lásku. „Nic z toho se ale nestalo a já se strašně trápila otázkami, co je se mnou špatně. Dcera mě po porodu vůbec nezajímala. Ležela v inkubátoru a já za ní nechodila, neptala jsem se na ni, neměla jsem potřebu na ni sahat,“ vypráví žena, která dodnes bojuje s poporodními depresemi.
„Myslím, že personál měl vidět, že je se mnou něco špatně. Já sama jsem to nebyla schopná posoudit,“ dodává.
Boj s poporodní depresí popisuje na svém Facebooku.
Po návratu z porodnice se deprese a nespavost prohlubovaly. „K dceři jsem dál vůbec nic necítila. Došla jsem k závěru, že mě z fyzických i psychických muk vysvobodí sebevražda. Rozhodla jsem se, že se zabiju. Plánovala jsem, jak to udělám, a bála jsem se, že mi to někdo zkazí,“ říká Caroline. „Od okolí jsem věděla, že jsem zrůda, a chtěla jsem holčičce dopřát novou maminku, lepší, než jsem já,“ popisuje.
Kdo podal mladé matce pomocnou ruku? A jaký vztah má teď s osmnáctiměsíční dcerou? Poslechněte si Houpačky o poporodních depresích.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka