Uzdravit se může trvat roky, říká norská psychiatrička k výročí tragédie na Filozofické fakultě
„První výročí patří hlavně těm nejvíce zasaženým. Ti budou mít velmi, velmi náročný den,” říká Grete Dyb, psychiatrička a výzkumnice z Norského centra pro studium násilí a traumatického stresu, známého svou prací po útocích v Norsku v roce 2011.
Jak uvádí policejní statistiky, v době útoku se v budově nacházelo přibližně sedm stovek lidí, kteří byli přímo ohroženi. Událost ale nepřímo zasáhla až 40 tisíc dalších. Psychiatrička dodává, že právě roční výročí je možná to nejtěžší: „Poprvé se totiž člověk vrací ve svých myšlenkách a vzpomínkách opravdu zpátky a utváří si z toho dne jakýsi pomník.“
Uzdravit se po traumatické události může trvat velmi dlouho. Jak říká Grete Dyb: „Lidé, kteří žijí s traumatem, můžou zůstat zaseklí ve svých reakcích po mnoho let. Takže je důležité, abychom je nenechali ve štychu. Ale zároveň se snažíme léčit jako společnost. A to je rovnováha, kterou se právě teď, v souvislosti s prvním výročím, učíme a vyvažujeme.“
Jak můžeme pomoct? „Měli bychom být proaktivní a snažit se nabídnout pomocnou ruku. Zajímat se o lidi, kteří trpí, je velmi důležité. Tím nikdy nic nezkazíte. A i když vaši pomoci odmítají, nevzdávejte se, protože někdy je prostě těžké přijmout pomoc od ostatních.“
Jak je při uzdravování se důležitá komunita? Poslechněte si novou Vlnu Tomáše Pacovského.
Související
-
Fotka studentů na římse byla přes čáru, říká etik médií Motal
Spolu s šokem z bezprecedentní události se v Česku rozpoutala taky debata o tom, zda je počínání v redakcích správné a jak s citlivými materiály z masové střelby nakládat.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka