Jak se nezbláznit během zkouškového? Nezapomínejte k sobě být laskaví, radí psycholožka Lampová
„Rozhodně bychom neměli zapomínat na péči o sebe,“ říká psycholožka Klára Lampová, která působí v organizaci Nevypusť duši. Jak zvládnout náročné období zkoušek a dlouhodobý i akutní stres?
„Zkouškové období není jenom obdobím, kdy se učím a věnuji se plně jen práci spojené se školou, ale nezapomínám ani na pohodu a život mimo školu,“ upozorňuje psycholožka. „Vlastní pohoda spojená se spánkem, pobytem venku, s vyváženou stravou, stýkání se s druhými lidmi i čas pro sebe a laskavost k sobě,“ jmenuje příklad několika zásad správné psychohygieny.
„Je to nestandardní období plné stresu,“ říká a dodává, že je důležité si uvědomit, že je normální, že během něj mohu zažívat náročnější nebo nepříjemnější emoce. „Pomohlo mi sdílet to s kamarády a kamarádkami a učit se společně,“ říká. Na akutní stres doporučuje například dýchání do čtverce nebo počítání.
Jak zvládnout akutní stres těsně před zkouškou? Jak dýchat a používat imaginaci? Co je to mindfulness a jak nám může pomoci všímavost? Pusť si Studovnu s psycholožkou Klárou Lampovou z organizace Nevypusť duši.
Související
-
K dobrému učiteli mají děti pozitivní vztah, říká Štěkánka ke knize Aby škola neškodila
Jak může vypadat průvodce pro žáky, studující a dobré učitele? Aby škola neškodila je nová kniha pedagoga Roberta Čapka a Štěpánky Cimlové alias Štěkánky.
-
Dějiny vnímáme skrze emoci, říká historik Michal Stehlík. Jak je učit zajímavě?
Blíží se 17. listopad, kdy budeme slavit 35 let od výročí Sametové revoluce, proto jsme díl Studovny tematicky zaměřili na výuku moderních dějin.
-
Kritizovat školství je jednoduché, smyslem Reparátu je ukázat nové cesty
Jak vznikl podcast Reparát a jaké nedostatky i přednosti má české školství?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.