Hudebník Mat213 nese oheň jako Prométheus. Průřez jeho tvorby teď zazněl živě v nové Fonossesion

11. prosinec 2024

Digitální písničkář, výtvarný umělec a moderátor Matěj Čech alias Mat213 vydal letos v říjnu šestou dlouhohrající desku Nesu oheň. A ani tentokrát ve své tvorbě nedal dopustit na kombinaci vysokého a nízkého umění. Otevírá téma sociální nerovnosti vrstevníků, adoruje fotbalové celebrity a s notnou dávkou kýče vzpomíná na období devadesátek. V nové Fonosession Radia Wave nabídl průřez své dosavadní tvorby, a dokonce k tomu oprášil akustickou kytaru.

Frekvence vydávání Matějových releasů ovšem ubrala na tempu. Přemýšlí víc, s kým bude spolupracovat, nebo jde o větší tlak na výsledek? „Je to obojí. Cítím daleko větší tlak. Dřív to bylo překvapení, nikdo nic nečekal, a tak jsem mohl udělat cokoliv. Typ hudby, který chci dělat teď, vyžaduje mnohem víc práce. Celá výroba trvá déle. Plus samozřejmě přemýšlíš nad tím, jak to pak budeš prezentovat. Jaká bude marketingová strategie a všechny ty věci okolo. Desky jsou teď pro mě víc byznysové nebo marketingové projekty. Vydávám ven nějakou svou značku,“ vysvětluje Mat213.

Samotný název nové desky Nesu oheň měl proměnlivý vývoj. „Přemýšlel jsem nad tím, jak bude znít, až budu přebírat cenu Anděl. První jsem měl název nejlepší deska roku, pak nejhorší deska roku a pak to víc zmutovalo v něco víc abstraktnějšího, a to je ten název Nesu oheň,“ uzavírá s humorem Matěj.

Jak se liší vystoupení ve fonotéce Českého rozhlasu od běžného koncertu Mata213? Proč by měl umělec na koncertech hrát své nejpopulárnější písničky? A jak efektivně předejít vyhoření po vydání desky? Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

    Související

    Více z pořadu

    Mohlo by vás zajímat

    E-shop Českého rozhlasu

    Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

    Václav Žmolík, moderátor

    ze_světa_lesních_samot.jpg

    Zmizelá osada

    Koupit

    Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.