Propojení světelného, zvukového a projekčního designu. Pražská DAMU nabídne nový studijní program
Světelný a audiovizuální design pro živá umění je první vysokoškolský studijní program v České republice, který propojuje světelný, zvukový a projekční design. Dvouletý magisterský program se zájemcům a zájemkyním otevře poprvé v říjnu 2025 na Katedře scénografie DAMU v Praze. Zaměřit se má zejména na praxi.
Jak bude nový studijní program vypadat? „Slovo design je mnoho let velmi populární. Ne každý ale ví, co si pod tím představit. Ten náš pohled na věc je, že se zabýváme prostorem, ať už divadelním nebo výstavním, tedy živým prostorem. A na tento prostor se díváme očima světla, projekcí a zvuku. A to včetně vlastností, které prostor má,“ popisuje nový studijní obor jeden z kantorů, hudebník Vratislav Šrámek.
„Je to dramaturgie. Je to určitý způsob myšlení, zhodnocování, analyzování na základě toho, co vidíte a dokážete slyšet. A pak do toho vstoupíte s tím, co umíte. Lidé, co k nám budou chodit, budou umět zacházet s technologiemi. Pro ně budou technologie něco jako housle nebo třeba pilka. My je budeme učit a společně vymýšlet, jakým způsobem se k tomu postavit, aby z výsledku měl radost ještě někdo další,“ vysvětluje Šrámek.
Nový studijní program bude magisterský, uchazečstvo tedy musí mít předchozí vysokoškolské vzdělání. „Předchozí vzdělání musí být primárně technické. Mají to být lidé, kteří ovládají hardware a software, hudební nástroj, světlo a technologie. A ačkoliv je to profesní program, budeme po nich chtít absolvování uměleckých přijímacích zkoušek,“ uzavítá vedoucí Katedry scénografie Jan Štěpánek.
Kde hledat informace k přijímacím zkouškám? A bude studium nového programu finančně náročné? Poslechněte si celý rozhovor s Janem Štěpánkem a Vratislavem Šrámkem z Akademie múzických umění v Praze.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.