Argentinští biologové objevili včelí hnízdo zbudované z plastů
Argentinští výzkumníci přinesli další důkaz o znečištění životního prostředí plasty. Objevili hnízdo divokých včel vybudované výhradně z plastů. Pobyt v plastových hnízdech však včelám příliš nesvědčí. V porovnání s těmi běžnými mají včelky narozené v plastových hnízdech nižší šanci na přežití.
Divoké včely v Argentině si tato hnízda budují v jarních a letních měsících a kladou do nich vejce, ze kterých se vylíhnou larvy a z nich se postupně vyvinou mladé včelky. Obvykle se jedná o duté trubice, ve kterých si včely budují hnízda z hlíny, listů, kamenů a dalších přírodnin. Pokud je ale v okolí použitelných přírodnin nedostatek, a naopak dostatek plastů, uchylují se včely i k nim. Vést je k tomu může třeba to, že okolní plodiny mohou být ošetřeny pro včely jedovatými herbicidy, zvlášť pokud se jedná o zemědělskou půdu. Možné je také to, že plast může představovat pro včely i nějakou dosud neobjevenou výhodu, podobně jako když některé druhy ptáků do svých hnízd vkládají cigaretové nedopalky, aby odradily parazity. Nejednalo se o první nález včelího hnízda, které by obsahovalo části plastů, na něco podobného biologové narazili už dříve. Překvapivý byl nález ale v tom, že hnízdo bylo tvořeno výhradně plasty – konkrétně částí plastového sáčku a jiným kusem tvrdšího bílého plastu. Podle výzkumníků nález svědčí nejen o lidské bezohlednosti, ale také o neuvěřitelné vynalézavosti včel. „Nález mimo jiné vyzdvihuje schopnost včel přizpůsobit se lidskou činností narušenému prostředí,“ stojí ve výzkumné zprávě.
-
Kalifornští vězni se můžou vydat pomocí VR na výlet do Paříže
17. březen 2025Vězni se v rámci sedmidenního intenzivního programu na čtyři hodiny denně virtuálně přenesou na libovolná místa. Mohou prožívat scény z každodenního života, ale třeba i cestu do Paříže nebo paragliding.
V Kalifornii mohou vězni za pomoci virtuální reality (VR) prožívat scény z každodenního života a navštívit nové země. Kalifornská organizace Creative Acts se tak snaží vězně připravit na návrat domů z vězení. Informoval o tom web The Guardian.
Někteří zaměstnanci jsou bývalí vězni, takže vycházejí i z vlastní zkušenosti z návratu do běžného života. Třeba pro programového ředitele Majora Bruntona bylo velkým strašákem placení v obchodě. S tím souhlasí i facilitátorka Star Van Pool, která byla ve vězení 17 let a nejtěžší pro ní bylo vyrovnat se s tím, jak se svět za tu dobu změnil.
Jednou z vězenkyň, která se tohoto programu účastní, je Samantha Tovar. Díky němu poprvé po třech týdnech opustila svou celu o rozměrech zhruba jeden na tři metry. Před nasazením VR brýlí ji vězeňská služba připoutala ruce a nohy ke kovovému stolu. Tovar se po dvou a půl letech odpykaného trestu poprvé podívala za zdi věznice a virtuálně se přenesla do Thajska.
V rámci programu také vězni zpracovávají emoce, které z virtuálních výletů vycházejí, prostřednictvím různých uměleckých cvičení zahrnujících divadlo, poezii, nebo třeba malbu, připomíná web Futurism.
„VR rozdmýchává spouštěče, traumata a emoce, umění je pak transformuje,“ uvedla pro The Guardian Sabra Williamsová, zakladatelka organizace Creative Acts, která za programem stojí. Její organizace spoléhá na umění jako na zdroj pro změnu chování a praktickou přípravu na návrat domů z vězení.
-
Pokémon mánie nezná hranic. V Americe vydražili křupku ve tvaru Charizarda za dva miliony korun
14. březen 2025Aukční síň Goldin, specializovaná na sběratelské předměty, vydražila před několika dny jeden z nejdražších kousků nezdravé křupavé pochoutky v dějinách lidstva. A to jen proto, že připomínal populárního dračího pokémona jménem Charizard.
Pikantní kukuřičně-sýrový kousek snacku Flamin’ Hot Cheetos je sedm centimetrů dlouhý a stál nového majitele 87 840 amerických dolarů. To je v přepočtu víc než dva miliony korun. Přihazovat se přitom začalo v polovině února od částky 250 dolarů. Informovala o tom agentura Associated Press.
Ohnivý a létající dračí Pokémon Charizard patří mezi populární bytosti z japonské franšízy, jejíž popularita neuvadá. Speciální sběratelská karta s tímto Pokémonem se prodala i za devět milionů korun.
Není to zároveň prvním případ, kdy se dražila křupka Cheetos bizarního tvaru. Dříve šlo o kousky, které připomínaly gorilu nebo basketbalistu Michaela Jordana, připomínají americká média.
Na sociálních sítích odstartovala dražba debatu o tom, zda naše civilizace není ztracena.
-
Spotify vyplatilo rekordní částku. Proč si hudebníci stále stěžují?
13. březen 2025Spotify loni vyplatilo hudebnímu průmyslu 10 miliard dolarů, čímž se zařadilo mezi největší ekonomické tahouny světové hudební scény. Přesto si umělci stěžují, že dostávají ze zisků příliš malý podíl. Navíc se objevilo podezření, že platforma manipuluje s playlisty ve svůj prospěch.
Spotify v roce 2024 vyplatilo hudebníkům, vydavatelstvím a dalším subjektům přes 10 miliard dolarů, celkové platby platformy za celou její historii pak dosáhly 60 miliard dolarů. Její roční výplaty jsou desetkrát vyšší než tržby největších obchodů s CD v době jejich největší popularity. Spotify zároveň dominuje streamovacím službám, drží 31,7 % trhu, a streamování samotné dnes tvoří 89 % všech příjmů hudebního průmyslu.
Navzdory těmto rekordním výplatám čelí Spotify dlouhodobé kritice. Umělci si stěžují, že dostávají příliš malý podíl z celkových příjmů platformy. Spotify se ale brání tím, že dnes je na platformě mnohem více hudebníků než kdy dříve, takže prorazit a vydělat si slušné peníze je stále těžší.
Podle výroční zprávy Loud & Clear, kterou Spotify zveřejňuje, aby transparentně ukázalo, kolik peněz vyplácí, došlo u méně známých hudebníků k výraznému růstu příjmů: 100 000. nejposlouchanější umělec vydělá 6 000 dolarů ročně, což je desetkrát více než před deseti lety, a 10 000. nejposlouchanější umělec si přijde na 131 000 dolarů, což je čtyřnásobný nárůst. Průměrný výdělek na milion streamů přesahuje 10 000 dolarů, nutno ale dodat, že většinu této částky si mezi sebou rozdělí vydavatelství a promotéři.
Spotify se navíc potýká s podezřením, že část peněz vyplácených hudebníkům ve skutečnosti míří zpět do jeho vlastní kapsy. Novinářka Liz Pelly v knize Mood Machine odhalila, že platforma spolupracuje s produkčními firmami, které vytvářejí levnou hudbu, určenou speciálně pro Spotify playlisty. Tato hudba se pak objevuje v oblíbených seznamech skladeb, kde generuje miliony přehrání, ale protože není chráněna tradičními autorskými právy, Spotify za ni platí výrazně méně.
Zjednodušeně řečeno – pokud si pustíte oblíbený playlist s relaxační hudbou nebo instrumentálními skladbami, je možné, že posloucháte skladby „umělých umělců,“ kteří ve skutečnosti neexistují. A zatímco běžným hudebníkům Spotify vyplácí standardní podíly, u těchto speciálních skladeb si většinu výdělků nechává pro sebe.
CEO společnosti Spotify Daniel Ek se brání, že platforma platí férově, ale nemůže ovlivnit, kolik peněz si ponechají hudební vydavatelství. Umělci jako islandská zpěvačka Björk přesto tvrdí, že streamování dramaticky snížilo příjmy hudebníků, takže se nyní musí spoléhat hlavně na koncerty.
-
Lékaři ve Švýcarsku předepisují muzeum místo léků. Pomůže umění k uzdravení?
13. březen 2025Ve Švýcarsku spustili unikátní projekt, který pacientům s psychickými i fyzickými problémy nabízí návštěvy muzeí a botanických zahrad na lékařský předpis. Doktoři věří, že kultura může být účinnou formou terapie.
Lékaři ve švýcarském Neuchâtelu rozšiřují tradiční léčebné metody o „umění na předpis“. Místo léků tak pacienti mohou získat vstupenky do muzeí nebo botanické zahrady, kde se mají odreagovat a zapomenout na stres i zdravotní potíže.
Podle lékařky Patricie Lehmann, která se na programu podílí, může kultura pomoci lidem s duševními poruchami, chronickými nemocemi i vyhořením. „Dává jim to možnost uniknout na chvíli od starostí a bolesti a místo toho se soustředit na krásu a objevování,“ vysvětlila.
V rámci pilotního projektu v Neuchâtelu zdarma rozdají 500 lékařských předpisů na návštěvu tří muzeí a botanické zahrady. Jednou z prvních účastnic je 26letá žena trpící vyhořením, která svou zkušenost popsala slovy: „Přináší to trochu světla do temnoty.“
Inspirací pro vznik projektu byla studie Světové zdravotnické organizace z roku 2019, která zkoumala vliv umění na zdraví. Během pandemie COVID-19 se navíc ukázalo, jak zásadní dopad na psychiku mělo uzavření kulturních institucí.
„To pro nás byl zásadní okamžik,“ říká Julie Courcier Delafontaine, vedoucí kulturního odboru města, která na realizaci nové terapie spolupracuje. „Uvědomili jsme si, že kultura je nejen zážitkem, ale také nástrojem k psychické pohodě.“
Pilotní projekt poběží rok a pokud se osvědčí, mohl by se rozšířit i na další formy umění. Pacienti by pak dostávali také například lístky do divadla. Autoři projektu doufají, že v budoucnu zdravotní pojišťovny uznají kulturu jako terapeutický nástroj a začnou ji hradit.
-
Chlorofylová voda: zázračný elixír, nebo jen další módní trend?
13. březen 2025Pití vody s chlorofylem je momentálně hitem sociálních sítí. Nápoj slibuje čistší pleť, více energie a zlepšení trávení. Odborníci ale varují, že vědecké důkazy o jeho účincích chybí. Mají doplňky s chlorofylem skutečně blahodárný vliv na zdraví, nebo jde jen o další zdravotní „hype“?
Pití vody s chlorofylem je virální trend – na TikToku má hashtag #chlorophyll přes 81 milionů zhlédnutí. Influencerky ho vychvalují jako elixír pro krásnější pleť, lepší trávení a více energie. Sklenice vody s tmavě zeleným koncentrátem vypadá efektně, co na to ale říká věda?
Chlorofyl je zelený pigment, který rostlinám pomáhá přeměnit světlo na energii. V přirozené formě ho najdeme ve třeba špenátu, brokolici nebo kiwi. „Volně dostupné doplňky stravy se ale připravují jen z jeho syntetické verze – chlorofylinu, který je lépe rozpustný ve vodě a místo hořčíku obsaženého v přírodním chlorofylu obsahuje měď,“ vysvětluje Vijaya Surampudi, docentka medicíny z Kalifornské univerzity v Los Angeles.
Historie chlorofylu jako léčebného prostředku sahá už do 30. let 20. století. Ve 40. letech se používal ke zmírnění zápachu otevřených ran, v 50. letech se přidával do žvýkaček nebo mýdel. Zájem o chlorofyl časem opadl, kolem roku 2010 se ale znovu objevil – tentokrát díky YouTuberům, kteří jej začali zelený prášek přidávat do svých fitness nápojů.
Podle některých studií může chlorofyl blokovat karcinogeny, působit jako antioxidant a chránit buňky před vnějšími toxiny. Odborníci ale současně varují, že důkazy o jeho přínosech pro lidský organismus jsou jen omezené a většina studií v minulosti proběhla na zvířatech. Mezi možná rizika užívání syntetického chlorofylu patří třeba zvýšená citlivost na sluneční záření, možná interakce s jinými užívanými léky a v extrémních případech i otrava mědí.
Řada lidí věří, že jim chlorofylová voda skutečně zlepšila pleť, skeptici ale tvrdí, že hlavním důvodem je spíše lepší hydratace. Pro zvýšení příjmu chlorofylu je podle nich nejlepší jíst zelenou listovou zeleninu. Pití vody a zdravá strava jsou navíc také podstatně levnější.
-
Ekologický Spalovač mrtvol. Finské město Tampere chce vyhřívat domácnosti teplem z kremací
12. březen 2025Svaz evangelických luteránských farností v Tampere chce přebytečné teplo ze své pece ve Valtiale přečerpávat do místního systému centrálního vytápění. Teplo by využívaly nejen místní domy, ale i ty v nedaleké obci Kangasale.
Heikki Päätalo, správce majetku Svazu farností v Tampere, uvedl, že svaz chce dobře využít plýtvanou energii. „Z hlediska životního prostředí je to pro nás důležitá otázka,“ řekl. Energetická společnost Kangasalan Lämpö, která zajišťuje dálkové vytápění, o této iniciativě zahájila předběžná jednání. V současné době přebytečné teplo prochází kondenzátorem a je vypouštěno do ovzduší, takže jeho nasměrování do dálkového vytápění by mělo také pozitivní dopad na životní prostředí, píše finské Yleisradio.
Podle Päätala se velké investice neprovádějí pouze kvůli ekologickému přístupu, ale musí mít také finanční smysl. V tomto případě by se investice do dálkového vytápění vrátila za méně než deset let. Podle zákona však krematorium nesmí být provozováno za účelem dosažení zisku. „V praxi by případný finanční přínos šel na poplatky zákazníků. Jinými slovy, poplatky za kremaci by klesly,“ vysvětlil.
Zachycování přebytečného tepla z krematorií však není novým fenoménem. Podle Hospodářské komory helsinského regionu je teplo z krematorií již nyní odváděno do sítě dálkového vytápění v Espoo. Pokud se farní svaz a společnost Kangasalan Lämpö dohodnou, mohlo by přebytečné teplo z krematoria vytápět domy v oblasti již příští zimu.
V rámci alternativních zdrojů tepla již existuje spousta ekologických možností vytápění, které snižují uhlíkovou stopu. Britská organizace Energy Saving Trust jmenuje například tepelná čerpadla zachycující venkovní teplo ze země či vzduchu, solární ohřev vody nebo systémy na biomasu. Spalováním dřeva sice dochází k emisím oxidu uhličitého, ale na mnohem nižší úrovni než při spalování uhlí nebo ropy.
-
Ježíši, měl by ses ostříhat, navrhla indonéská TikTokerka. Odsedí si za to skoro tři roky ve vězení
12. březen 2025Indonéská TikTokerka byla odsouzena k téměř třem letům vězení poté, co v živém přenosu mluvila s obrázkem Ježíše a řekla mu, aby se nechal ostříhat. Podle soudu její výroky mohly narušit veřejný pořádek a náboženskou harmonii ve společnosti.
Ratu Thalisa, muslimská transgender žena s téměř 450 tisíci sledujících na TikToku, ve svém živém vysílání reagovala na komentář uživatele, který jí doporučil ostříhat si vlasy, aby vypadala víc jako muž. Na to trans žena odpověděla obrázkem Ježíše Krista v ruce: „Neměl bys vypadat jako žena. Měl by sis ostříhat vlasy tak, abys vypadal jako jeho otec.“ Informoval o tom web CNN.
V důsledku toho na TikTokerku podalo pět křesťanských skupin stížnost indonéské policii na údajné rouhání, což vedlo 8. října 2024 k Thalisině zatčení, napsal web CNN. Indonéská influencerka byla nakonec odsouzena ke dvěma letům a deseti měsícům vězení. Kromě trestu odnětí svobody soud Thalise nařídil zaplatit pokutu ve výši přibližně 142 tisíc korun. Rozsudek ostře kritizují organizace na ochranu lidských práv, včetně Amnesty International, která jej označila za šokující útok na svobodu projevu Ratu Thalisy a vyzvala k jeho zrušení, informoval server BBC.
„Indonéské úřady by neměly používat Zákon o elektronických informacích a transakcích (EIT) k trestání lidí za komentáře na sociálních sítích,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel Amnesty International Indonesia Usman Hamid.
Thalisa je jednou z několika lidí, kteří byli v posledních letech odsouzeni za rouhání, většinou v souvislosti s islámem. Indonésie je domovem mnoha náboženských menšin, včetně buddhistů, křesťanů a hinduistů. Naprostá většina Indonésanů jsou však muslimové – většina případů, které byly shledány v rozporu se zákonem EIT, se obvykle týkala náboženských menšin, které údajně urážely islám. Případ Thalisy jakožto muslimky obviněné z podněcování nenávisti vůči křesťanství, je tak méně obvyklý.
-
Číňanka nechala naklonovat svého mrtvého dobrmana. Nového Jokera pojmenovala Little Joker
12. březen 2025Žena původem z Číny utratila více než půl milionu korun za naklonování svého zemřelého psa. Rázem vyvolala velký zájem společnosti o tuto službu.
Žena jménem Xu žijící v Chang-čou ve východní Číně si v roce 2011 pořídila dobrmana jménem Joker. Po operaci nádoru, kterou zvíře podstoupilo v 9 letech, přišly další problémy se srdcem a pes nakonec na podzim roku 2022 zemřel na infarkt, píše web South China Morning Post. Jeho majitelku ztráta čtyřnohého parťáka zasáhla. „Joker byl můj nejbližší přítel. Byl svědkem deseti let mého života, od studia až po kariéru,“ uvedla Xu.
Žena nenesla předčasné úmrtí svého mazlíčka dobře – začala trpět nespavostí, měla oslabenou imunitu, v důsledku čehož byla pravidelně nemocná. Vzhledem ke svému lékařskému vzdělání Xu dlouhodobě sledovala pokroky v čínském výzkumu klonování domácích zvířat. Od roku 2017, kdy byl v zemi představen první klonovaný pes, se radila s různými odborníky na klonování a zkoumala proveditelnost tohoto postupu. Po dlouhém zvažování se rozhodla ke klonování Jokera přistoupit, uvedl server The Economic Times.
Za zákrok Xu předem zaplatila přes 500 tisíc korun. Proces zahrnoval odebrání vzorku kůže z Jokerova břicha a špiček uší. Genetický materiál byl poté použit k vytvoření embrya, které bylo implantováno náhradní matce. Podle odborníků se klonovaná zvířata vzhledově i osobnostně velmi podobají svým originálům, přičemž u nich není zvýšené riziko zdravotních problémů nebo předčasného stárnutí.
Přibližně o rok později obdržela Xu potvrzení, že klonování bylo úspěšné. Každých 15 dní dostávala ultrazvukové zprávy a aktualizovaná videa, která sledovala růst štěněte. Před lunárním novým rokem 2024 se vydala do střediska a vyzvedla si štěně, které pojmenovala Little Joker.
Xu si rychle všimla podobností mezi Jokerem a Little Jokerem, a to jak co do vzhledu, tak i vlastností. Navzdory všem podobnostem ale Xu přeci jen uznala, že Little Joker nikdy nemůže nahradit originál. Péče o nového psa jí však poskytla útěchu a pomohla jí zmírnit bolest ze ztráty. Když se Xu podělila o svůj příběh na sociálních sítích, reakce byly smíšené. Někteří zjišťovali, zda proces klonování zvířatům neškodí. Žena veřejnost ujistila, že o náhradní zvířata bylo v klonovacím centru dobře postaráno a že mnohá z nich byla později adoptována milovníky domácích zvířat.
-
Ukrajinské divadlo bez mužů: Když herci odešli na frontu, ženy převzaly všechny role
11. březen 2025Válka na Ukrajině zasáhla i divadelní scény. Černihivské oblastní divadlo mládeže přišlo o většinu mužských herců, kteří odešli bojovat. Místo uzavření divadla se ale soubor rozhodl situaci přizpůsobit – všechny role, včetně těch tradičně mužských, teď hrají ženy.
Když černihivští herci před časem zkoušeli Shakespearova Krále Leara, několik z nich bylo povoláno do války. „Zůstaly jen ženy. A tak jsme si řekli: Když mohli muži v Shakespearově době hrát ženské role, proč to nezkusit obráceně?“ říká ředitel divadla Roman Pokrovskyi.
Celkem se od začátku ruské invaze k ukrajinské armádě připojili čtyři herci a pět dalších pracovníků divadla. Dnes na jevišti vystupují jen dva muži a většinu technických i hereckých prací zajišťují ženy.
Například všechny role v inscenaci Hetman, hře o Ivanu Mazepovi, hrají výhradně ženy. Tento kozácký vůdce v 17. století bojoval proti ruské nadvládě a jeho odkaz zůstává na Ukrajině aktuální i dnes.
Herečka Ruslana Ostapko se při vzpomínce na kolegy na frontě rozpláče. „Je to bolest celého národa,” říká. Kromě hraní herci pomáhají i jinak – v divadle se pletou maskovací sítě a organizují sbírky na vojenské vybavení.
Někteří kolegové se už nevrátí. „Náš herec Kostiantyn Slobodeniuk je nezvěstný. Zvukař Dmytro Pohuliaylo zmizel v roce 2024,” říká herec Oleksii Bysh. Další člen souboru padl při ukrajinské protiofenzívě v Kursku.
Černihivská kulturní scéna válku tvrdě pocítila. Město v blízkosti ruských hranic, v minulosti obklíčili a ostřelovali. Mnoho uměleckých institucí bylo zničeno nebo těžce poškozeno. „Ničení naší kultury znamená ničení naší budoucnosti,” říká Oksana Tunik-Fryz, vedoucí Rady pro umění a kulturu při Oblastní správě Černihivu.
Navzdory neustálým ruským útokům divadlo pokračuje v práci. Před každým představením zazní varování, že při leteckém poplachu bude hra přerušena. Toto oznámení nahrál herec, který je dnes nezvěstný.
Přesto soubor odmítá přestat hrát. Pro mnohé je divadlo nejen místem umění, ale i symbolem odolnosti. „Naši kolegové bojují na frontě a my bojujeme tady – svou kulturou, která nás drží pohromadě,” říká jedna z hereček. „Dokud budeme hrát, dokud bude znít náš jazyk a naše příběhy, nepřestaneme existovat.”