Až čtvrtina plastového odpadu může být přeměněna na palivo podobné benzínu, tvrdí vědci

Téměř čtvrtinu plastového odpadu, který lidstvo vyprodukuje, možná půjde přeměnit na palivo podobné benzínu nebo naftě. Tvrdí to tým chemiků z americké Purdue University.

Objevili prý způsob, jak na palivo přeměnit jeden z běžných druhů plastu – polypropylen. Z něj se vyrábí hračky, zdravotnické potřeby nebo také běžné obaly na potraviny. Studii prezentující výzkum vědci publikovali v časopise Sustainable Chemistry and Engineering.
Lidstvo ročně vyprodukuje přes 300 milionů tun plastového odpadu, který ničí přírodu. Jeho zpracování je jednou z největších ekologických výzev, kterým v současnosti čelíme. Metoda amerických chemiků spočívá v použití takzvané superkritické vody. Jedná se o vodu na pomezí kapaliny a plynu, tu v laboratorních podmínkách vědci získají zahřátím na 380–500 °C při tlaku zhruba 2300krát vyšším, než je tlak atmosférický.
Když do takto upravené vody vědci přidali vyčištěný polypropylenový odpad, za několik hodin se přeměnil na olej. Mezi vedlejší produkty chemické reakce potom patřilo právě palivo podobné benzínu či naftě. Podle vědců by se proces dal použít k přeměně až 90 % odpadu tvořeného polypropylenem. Ten přitom tvoří asi čtvrtinu všech plastů, které se na světě vyrobí.
„Cesta plastového odpadu nekončí jeho vyhozením nebo recyklací. Plasty se rozkládají velmi pomalu a během tohoto procesu uvolňují mikroplasty a toxické látky do půdy i vody. Je to katastrofa, protože jakmile se tyto látky dostanou do oceánů, nikdy už je nedokážeme zcela vyčistit,“ řekla jedna z autorek studie Linda Wang serveru Motherboard.
Kromě jednoznačného benefitu, kterým je částečné vyčištění planety, má nový způsob zpracování plastů i další výhody. Palivo, které vědci během procesu získají, může být se ziskem prodáváno. Wang proto doufá, že možnost výdělku popožene firmy zabývající se recyklací k rychlému přijetí nového způsobu zpracování odpadu.

Podívejte se taky na 90 % testované balené vody obsahuje mikroplasty, zjistil to výzkum.

Spustit audio
autor: Vít Voltr
 • Grindr odstranil ze své aplikace filtrování podle ras. Podporuje tím hnutí Black Lives Matter

  5. červen 2020
  LGBT

  „Chceme na Grindru pokračovat v boji proti rasismu, a to nejen prostřednictvím dialogu s naší komunitou, ale také pomocí politiky nulové tolerance rasismu a projevů nenávisti na naší platformě,“ vyjádřili se zástupci seznamovací platformy pro homosexuály a v souvislosti s tím také v pondělí odtajnili jednu velkou změnu ve své aplikaci.

  „V rámci tohoto závazku jsme se na základě vaší zpětné vazby rozhodli odstranit z naší aplikace etnický filtr.“ Grindr sám sebe označuje za největší světovou sociální síť pro homosexuály, bi, trans a queer lidi. Dříve byl ale kritizován za nabízenou možnost filtrovat lidi, se kterými se chcete seznámit, podle etnické příslušnosti – šlo o součást placené funkce Xtra. Doposud si tedy mohli uživatelé rozřazovat do skupin potenciální partnery podle výšky, hmotnosti, věku a právě etnické příslušnosti. Grindr však samozřejmě není jedinou aplikací, která tyto funkce nabízí.

  Zástupci společnosti v minulosti problematický filtr bránili a argumentovali tím, že tuto funkci využívají hlavně příslušníci menšinových skupin, kteří hledají další osoby ze své komunityKritika se ovšem v této souvislosti vyjadřuje jasně, tento filtr podporuje diskriminaci. Výsledky výzkumu, který probíhal na Cornellově univerzitě v New Yorku, byly obdobné. Seznamovací aplikace umožňující filtrovat osoby podle etnického principu posilují vnímaní rozdílů mezi rasami a negativní zaujetí.

  Významnou změnu firemní politiky ohlásil Grindr v pondělí a jako jeden z důvodů uvedl pocit solidarity s protestujícími proti rasové diskriminaci ve Spojených státech. „Stojíme za hnutím #BlackLivesMatter a plně podporujeme stovky tisíc lidí, kteří jsou jiní a kteří se denně přihlašují do naší aplikace,“ píše se v oficiálním vyjádření Grindru.

 • Fanoušci K-popu spojili síly, aby přehlušili oponenty hnutí Black Lives Matter

  5. červen 2020
  K-popová skupina BTS

  Odpůrci hnutí Black Lives Matter zaplavili sociální média videi a fotkami svých oblíbených umělců s hashtagem #WhiteLivesMatter, případně otevřeně rasistickým obsahem. Reakce příznivců specifického hudebního žánru však byla okamžitá. Jimi trendované hashtagy #WhiteOutWed a #BlueLivesMatter sklidily velký úspěch a ihned se dostaly mezi deset nejzobrazovanějších příspěvků na Twitteru v USA.

  Největší milovníci K-popu zveřejňovali antirasistické zprávy a videa svých oblíbených umělců, například skupiny BTS a rapperky Ryujin. Snažili se tím přebít hlavně pravicové hashtagy podporující názory Donalda Trumpa a upozadit rasistické a útočné příspěvky, včetně těch, které kritizovaly protesty v reakci na zabití George Floyda.

  Stoupenci nejúspěšnějšího hudebního žánru z Jižní Koreje své organizační schopnosti již využili při sabotování žádosti policejního oddělení v Dallasu o dodání video důkazu dosvědčujícího nezákonné činnosti během protestů minulý víkend. Příval videí zpěváků, herních klipů a GIFů zřejmě zcela zahltil policejní aplikaci iWatch Dallas, a donutil tak městské policejní oddělení oznámit, že kvůli technickým problémům dočasně pozastavuje její fungování.

  Úsilí fanoušků K-popu ocenili i jiní internetoví aktivisté, například tím, že přidali kolektivní anonymní tweet „Respektujeme skalní fanoušky K-popu“. Skupina BTS se výjimečně zapojila do politického dění a vyjádřila solidaritu s hnutím Black Lives Matter. Učinila tak pravděpodobně i proto, že její fanoušci neustále intenzivně vystupovali proti krajní pravici.
  „Jsme proti rasové diskriminaci. Odsuzujeme násilí. Vy, já, my všichni máme právo na respekt. Jsme v tom společně, budeme stát při sobě. #BlackLivesMatter,“ vzkázala kapela na Twitteru svým 26 milionům fanoušků.

 • YouTube kanál „Tati, jak na to?“ pro děti vyrůstající bez otců vytvořil muž, který to měl stejně

  5. červen 2020
  Rob Kenney vysvětluje v jednom ze svých videí, jak zkontrolovat olej u auta

  Rob Kenney z Washingtonu, který ví, jaké to je vyrůstat bez otce, přišel s nápadem, jak alespoň trochu pomoci dnešním dětem vyrůstajícím v rodinách bez mužského vzoru. A podle toho, jaké popularitě se jeho YouTube kanál těší, to vypadá, že bude letos tatínkem roku.

  Rob Kenney chce svými příspěvky na YouTube vyplnit prázdnotu, kterou pocítí dítě bez otce pokaždé, když potřebuje naučit něco, v čem mu matka nedokáže pomoct – například výměna oleje v autě nebo třeba správné holení vousů. Jeho kanál, nazvaný „Tati, jak na to?“si klade za cíl provádět mládež tím, co by s nimi normálně dělal jejich táta. Byl spuštěn teprve před dvěma měsíci a už má více než dva miliony odběratelů. Fanoušci se na Kenneyho mohou obrátit, kdykoliv jsou v koncích. Díky jeho návodům krok za krokem opraví třeba ucpaný dřez.

  „Nezačal jsem to dělat pro peníze. Kanál jsem založil jednoduše proto, že by to mohlo pár lidem pomoct. A prosím, nemyslete si, že videa cílí jen na mladé muže, jsou pro každého, kdo má pocit, že se potřebuje něco naučit, a nemá nikoho, kdo by mu s tím pomohl,“ vzkazuje Rob svým sledujícím. Finanční úspěch Kenneyho kanálu se navíc promění v další pomoc potřebným – vydělané peníze totiž daruje různým charitativním organizacím.

  Mnohé sledující dojímají laskavá slova, která Rob ve svých videích běžně říká. Věty jako „Mám vás rád“ a „Jsem na vás hrdý“ se někdy silně dotknou i dospělých odběratelů. Každé video začíná Kenney nadšeným „Nazdar děti!“ a komentáře „Ahoj tati“ se objevují i od uživatelů, kterým je dávno přes třicet.

  S nápadem založit YouTube kanál a točit videa přišel během celosvětové karantény v době koronaviru. Pod videi má mnoho komentářů. „Tenhle muž si zaslouží cenu za nejlepšího tátu na internetu,“ napsala jedna podporovatelka. Rob nepotřebuje ceny a slávu, chce jen podat pomocnou ruku těm, kteří to potřebují.

 • Rumunsko zavedlo povinnou sexuální výchovu. Na nátlak církve bude ale nakonec jen dobrovolná

  4. červen 2020
  Freska z rumunského kostela v Sibiu

  Rumunský parlament změnil nedávno přijatý zákon, který nařizoval povinnou sexuální výchovu na školách. Stalo se tak na naléhání ortodoxní církve, ke které se hlásí 80 % Rumunů.

  Jak píše server Balkan Insight, poslanci nejprve před dvěma měsíci schválili zákon, který nařizoval školám alespoň jednou za šest měsíců vyučovat sexuální výchovu. Mimo jiné v něm stálo, že musí nabídnout „vzdělávací programy užitečné pro život, včetně sexuální výchovy pro děti, aby se zabránilo nákaze sexuálně přenášenými chorobami a těhotenství u nezletilých“. Ve středu přijaté pozměněné znění zákona už ale neobsahuje termín „sexuální výchova“. Místo ní se nyní hovoří o „zdravotním vzdělávání“. Rodiče navíc musí písemně souhlasit s účastí svých dětí ve výuce předmětu. Pro úpravu hlasovali i někteří poslanci, kteří podpořili původní verzi. Svůj postoj změnili po kritice ze strany ortodoxní církve, která zákon odsoudila jako „útok na nevinnost dětí“ a odvolávala se přitom na práva a svobody nezletilých.

  Poslankyně Cristina Iurișniți, která prosadila původní návrh, s novou úpravou nesouhlasí. Informuje o tom webový deník The Romania JournalPovinný písemný souhlas s účastí na kurzu podle ní znemožní mnoha dětem, aby jej absolvovaly, protože mnozí rodiče pracují v zahraničí. Zároveň upozorňuje, že se v zemi rodí mnoho dětí nezletilým matkám, mladiství čelí zneužívání, incestu i obchodu s bílým masem.

 • „Náměstí Nebeského klidu bylo jako čínský Woodstock,“ líčí pamětníci události předcházející tragédii

  4. červen 2020
  Náměstí Nebeského klidu na jaře roku 1989

  Svět si připomíná výročí masakru na náměstí Nebeského klidu. Brutálnímu potlačení prodemokratických protestů předcházela šestitýdenní okupace nejvýznamnějšího pekingského veřejného prostoru. Pamětníci atmosféru popisují jako čínský Woodstock.

  „Hodně se tam slavilo. Poprvé byla ve vzduchu cítit svoboda…,“ říká jeden ze studentských vůdců Čou Feng-suo, který později emigroval do Spojených států, kde žije dodnes. Lidé podle něj byli plní naděje a radosti. Náměstí během šestitýdenní okupace zažilo, jak píše britský deník The Guardianmnoho světlých okamžiků. Lidé se dělili o narozeninové dorty, snídaně i čaj. Když bylo potřeba, jeden druhému ostříhal vlasy. Dokonce se pořádaly neoficiální svatby. „Náměstí Nebeského klidu bylo jako čínský Woodstock. Bez bahna, zato se spoustou krve. Pro Číňany to bylo od roku 1949 poprvé, kdy mohli doopravdy zažít trochu svobody jednotlivce…,“ popisuje události předcházející masakru Rose Tang, která rovněž později emigrovala do USA.

  Ke konci května však protesty začaly slábnout a lidé na náměstí znervózněli: komunistická strana totiž vyhlásila 20. května stanné právo. Armáda se pokoušela dostat do Pekingu, ale lidé v tom vojákům bránili. Ve stanovém městečku na náměstí se začalo mluvit o tom, že vojáci místo brzy vyklidí. Ještě 1. června se ale zpívalo, lidé si povídali a děti obdivovaly desetimetrovou sochu bohyně demokracie postavenou z drátů a papírmaše. Večer 3. června a především den nato však vojáci skutečně dorazili na místo a protesty krvavě potlačili.

  Podle aktivistů zabili stovky, možná až tisíce lidí. Veřejná oficiální statistika neexistuje. V Číně se o masakru na náměstí Nebeského klidu nesmí mluvit, připomínat se může pouze ve speciálních regionech Hongkong a Macao. Každoroční vigilie v Hongkongu se však tento rok nekoná, upozorňuje web BBC. Úřady ji letos kvůli koronaviru zakázaly a policie hodlá rozehnat i malá shromáždění.

 • Mořští úhoři bojují do posledního dechu. Když je celé sežere predátor, snaží se prorvat zpátky ven

  4. červen 2020
  úhoř

  Rybě, která uloví zástupce čeledi hadařovitých a celého úhoře pozře, se klidně může stát, že bránící se oběť jí proděraví žaludek. Ven na svobodu se ale ani tak nedostane. Na zajímavý fenomén přišli australští rybáři spolu s tamními výzkumníky.

  Úhoři ze zmíněné čeledě hadařovitých tráví většinu času zahrabaní v písku na dně oceánu, píše britský deník The Guardian. K tomu, aby se do dna dobře zavrtali, používají tvrdou špičku svého ostrého ocasu. Ten se jim hodí i ve chvíli, kdy úhoře sežere jiná ryba. Podobně jako vraždící stvoření ve filmu Vetřelec se snaží prorvat ven z trávicího traktu. I když se mu třeba podaří udělat ve stěně žaludku díru, naneštěstí pro úhoře to nestačí, nedokáže totiž proděravět hrudní koš predátora. „Uvnitř mohou být uvězněni docela dlouho. Občas až do chvíle, kdy rybu uloví rybář, který v ní najde i úhoře,“ říká ichtyolog Jeff Johnson z Queensland Museum, který se na studii podílel.

  Predátor si podle něj málokdy všimne, že mu jeho oběť proděravěla vnitřnosti, a díry se pak zahojí. „V jednom případě jsme ho dokonce našli uvnitř živého. Byl v rybě, kterou jsem chytil nedaleko pláže. Vzal jsem ji domů, začal ji kuchat a zevnitř najednou vyskočil úhoř,“ popisuje Johnson s tím, že ho to opravdu šokovalo. Jak píše magazín Australian Geographic, vědce na pozoruhodný úkaz upozornili zvědaví rybáři, kteří do muzea přinesli ryby s úhoři v domnění, že jde o velké parazitické červy.

 • Pekingská vláda připravuje legislativu, která zakazuje kritiku tradiční čínské medicíny

  3. červen 2020
  Lékárnice míchá tradiční čínskou medicínu

  Právní předpisy navrhované čínskou vládou by mohly v konečném důsledku vést až k trestnímu stíhání každého, kdo očerní léčebný přístup podporovaný prezidentem Si Ťin-pchingem.

  Zdravotnické úřady požadují, aby se veřejnost podřídila návrhu, který zakazuje jakékoli osobě nebo organizaci činit nepravdivá nebo přehnaná tvrzení o tradiční čínské medicíně nebo ji používat pro nezákonné účely či k poškozování veřejného zájmu. Tento krok přichází jako součást širší čínské kampaně propagující tradiční čínskou medicínu (TČM) doma i v zahraničí. V březnu státní média uvedla, že tato terapie hrála rozhodující roli v prevenci a léčbě nákazy koronavirem. Některé prostředky TČM byly dokonce zaslány jiným zemím v rámci čínské mezinárodní pomoci. 

  Prezident Si Ťin-pching je vášnivým zastáncem tradiční čínské medicíny jako pilíře místního průmyslu a myslí si, že jako taková ukrývá potenciál rozvoje a růstu. Návrh nového předpisu neuvádí podrobněji, jak se bude očerňování přesně rozpoznávat. Veřejnost má možnost se k návrhu vyjádřit do 28. června tohoto roku.


  Lékařský přístup, který se vyvíjel tisíce let, zahrnuje širokou škálu léčebných postupů včetně akupunktury, stravovacích návyků a řady léků. Jedná se také ale o předmět mnoha kontroverzí, např. někteří praktikující TČM údajně využívají k postupům a přípravě léků tělesné části ohrožených zvířat. Týká se to luskounů, tygrů, leopardů nebo nosorožců. Na tuto léčebnou praxi a navázaný průmysl to vrhá špatné světlo. V červenci minulého roku pak dětská nemocnice v provincii Ťiang-si musela pozastavit jednu ze svých terapií poté, co se u desítek dětí začaly projevovat vedlejší účinky léčby včetně puchýřů a popálenin. 

 • Nový nástroj Facebooku „Spravování aktivity“ umožní skrýt staré trapné příspěvky

  3. červen 2020
  Facebook

  Díky této nové sadě funkcí můžete vkládat příspěvky do archivu, ostatní je tedy neuvidí, ale zároveň nebudou smazány natrvalo. Nástroj je určený hlavně lidem, kteří Facebook používají již nějakou dobu, a mohou mít tedy na svém profilu mnoho příspěvků, které nechtějí zpřístupňovat veřejnosti. Aby nemuseli lidé příspěvky, jako třeba statusy z období studia na vysoké škole, mazat, mohou je díky nové funkci umístit do archivu – skrýt, ale nepřijdou o ně.

  Facebook funguje již více než patnáct let a to znamená, že spousta uživatelů má plné profily fotografií a statusů, které přidali opravdu dávno, a v současnosti by je raději nesdíleli. Nedávno způsobily staré příspěvky, které Facebook občas zobrazuje jako vzpomínku nebo prostě nějak vyplují na povrch, problémy politikům i dalším veřejně známým osobám. Jejich dávno zapomenuté názory a zprávy totiž vyvolaly vlnu kritiky a odsudků.

  Nový nástroj tvoří několik funkcí umožňujících lidem filtrovat své příspěvky podle časového období nebo osob, se kterými jsou propojeni. Uživatelé tak získají možnost statusy, fotografie apod. prohledat, filtrovat a udělat si pořádek v tom, co chtějí mít veřejné a co nikolivSpravování aktivity bylo včera spuštěno v aplikaci Facebook pro iOS a Android a také v aplikaci Facebook Lite. Americká společnost rovněž potvrdila, že v budoucnu počítá s dalšími podobnými vylepšeními.

 • Carole Baskin z dokumentárního seriálu Tiger King se stala novou majitelkou zoo Joea Exotica

  3. červen 2020
  Carole Baskin na záběru ze seriálu Tiger King

  V seriálovém hitu Netflixu byla mimo jiné vykreslena rivalita mezi Joem Exoticem a Carole Baskin. Největší sokyně Tiger Kinga se nyní stala novou majitelkou jeho oklahomského areálu, rozhodlo se o tom v soudním řízení.

  Joe Exotic nyní zažije další vlnu ponížení, poté co jeho největší rivalka převezme jeho bývalou zoo. Baskin, samozvaná ochránkyně přírody a majitelka záchranné stanice Big Cat Rescue v Hillsborough County na Floridě, byla soudem stanovena jako nová majitelka zoo. Důvodem se stal milion dolarů, který byl již před nějakou dobou vyměřen soudem jako pokuta za porušení autorských práv a zneužití obchodní značky.

  Joe Exotic, skutečným jménem Joseph Maldonado-Passage, si aktuálně ve vězení odpykává 22letý trest za týrání zvířat a plánovanou nájemnou vraždu, jejíž obětí se měla stát právě Carole Baskin. Až do rozsudku byla zoologická zahrada ve vlastnictví Jeffa Loweho a Exoticovy matky Shirley Schreibvogel. Baskin při soudním řízení argumentovala, že došlo k podvodnému převodu zařízení do vlastnictví této dvojice, aby se Maldonado-Passage vyhnul zabavení majetku věřiteli. Soud jí v tomto bodu dal za pravdu a rozhodl, že bývalý obchodní partner Lowe má 120 dní na vyklizení zoo, kterou přejmenoval na Tiger King Park, a na odvezení veškerých zvířat.

  Dokumentární seriál Tiger King si odbyl premiéru na Netflixu v březnu a ihned se stal hitem. Podle dat uveřejněných v následujícím měsíci jej již viděli lidé v 64 milionech domácností. Z Joea Exotica a Carole Baskin se staly kultovní postavy. Dokumentární seriál bude mít i svou hranou adaptaci, v připravované televizní minisérii ztvární Exotica Nicolas Cage.

  Přečtěte si také Nicolas Cage si zahraje Joea Exotica. Výstřední chovatel by byl raději za Brada Pitta.