Berka se rozhodl zemřít. Pusťte si audiodokument o zodpovědnosti za vlastní život a smrt

9. listopad 2017

„Když přemýšlím, co tady po mě zůstane, napadá mě paralela se zabíjením ovcí. Co po nich zůstane? Maso, kosti. Nemyslím, že něco víc,“ zamýšlí se nad svou plánovanou smrtí hlavní hrdina nového dokumentu Berka se rozhodl zemřít. Osmačtyřicetiletý podnikatel v oblasti IT publikoval na jaře letošního roku na svém facebookovém profilu příspěvek, ve kterém vysvětluje, proč si chystá vzít život. Audiodokument o něm natočila Martina Pouchlá.

Berka žije s přítelkyní na vesnici, kde chovají ovce. Sám se s oblibou v nadsázce popisuje jako blázen, psychopat a šílený vrah zvířat. V březnu 2017 publikuje na blogu příspěvek, ve kterém vysvětluje, proč se chystá odejít. Jeho nic netušící kamarád přijíždí po několika měsících k Berkovi domů. Tak jako každý rok, i letos má Berka zabíjet ovce na maso. Ondřej mu asistuje a dozvídá se o jeho fatálního plánu.

„Když jsem si přečetla Berkův příspěvek na Facebooku, otřásl mnou a vyvolal ve mně spoustu otázek. Jsou situace, kdy má člověk právo sáhnout si na život? Rozhodla bych se v Berkově situaci podobně? Jak se člověku změní život, určí-li si jeho konec a ví, že na světě tráví své poslední dny? Vnímala jsem, že někde hluboko pod těmito myšlenkami prosvítá otázka po smyslu života a jeho naplnění,“ uvádí autorka dokumentu Martina Pouchlá.

Setkávala se s ním mezi čtyřma očima, vyrazila po jeho boku na debatu o eutanazii, dostala se s ním do bezprostřední blízkosti smrti živého tvora i na Berkovu vlastní rozlučkovou party. Z desítek hodin materiálu se ale rozhodla pro dokument nakonec použít jen zlomek, který vykresluje jeho přístup k životu. „Brzy jsem totiž zjistila, že odpovědi na mé otázky můžou být i zcela prozaické. Ukázalo se, že Berka přemýšlí úplně jinak,“ dodává Martina Pouchlá.

Martina Pouchlá vystudovala sociologii a žurnalistiku na Masarykově univerzitě. Od roku 2010 spolupracovala s Českým rozhlasem nejdříve jako redaktorka zpravodajství, později jako externí redaktorka publicistiky.

Autorka: Martina Pouchlá
Dramaturgie: Brit Jensen
Zvuk: Vojtěch Zavadil

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.