„Boženu Němcovou mi předčítat nechtěli,“ směje se paní Milena z programu Adopce seniorů

5. prosinec 2017

„Ne vždy jsou peníze nazbyt, tak se snažím přispívat společnosti i jinak. A pro dobrovolnictví mi velkou motivací bylo i to, že jsem cizinka. Když jsem přišla do Prahy, tak to bylo těžké. Cítila jsem se sama a uvědomila jsem si, že pokud se někomu něco takového děje, tak mu můžu pomoci,“ vysvětluje právnička Táňa Prevužňáková, která do studia dorazila společně se svou klientkou, pětaosmdesátiletou Milenou Veselou. Dámy se seznámily prostřednictvím programu Adopce seniorů.

Adopce seniorů je dobrovolnický program fungující od roku 2006. Dobrovolníci dochází za klienty-seniory jednou týdně na přibližně dvě hodiny. Jak společný čas stráví, je na nich. „Mě to vlastně nenapadlo, nabídla mně to Táňa a já to s radostí přijala. Šlo o to, že by mi četla, byla jsem hrozně ráda, že získám někoho, kdo mi bude číst,“ směje se paní Milena.

„Přišla mladá dívenka, Slovenka, která byla veselá, a my se neustále smály a to bylo úžasný. A začaly jsme si číst, ale slovensky! Ale představte si, že já jsem ji požádala, aby mi četla Korespondenci Boženy Němcové, a ona to odmítla, že je to pro ni zastaralá čeština! Tak já jsem to uznala a vzaly jsme si něco jinýho, ale bylo to pro mě v první chvíli legrační,“ přiznává paní Milena a prozrazuje, že kromě četby chodí s Táňou na procházky a rády by zašly třeba i do divadla.

Uvnitř programu existují i mechanismy kontroly, odevzdávají se výkazy, které obsahují náplně jednotlivých setkání seniora s klientem, a jednou za čas se dobrovolník setkává i s ostatními dobrovolníky. „Jednou za půl roku je super vize, na které se setkáváme ještě s jinými dobrovolníky, řešíme tam různé těžkosti, které mají dobrovolníci s klientem. Já jsem měla na klientku obrovské štěstí, mám fakt perfektního seniora,“ dodává Táňa s netypicky vážnou tváří. „Našla jsem v ní fakt kamarádku. Jsi má asi nejstarší kamarádka,“ otáčí se k paní Mileně, která se potutelně usměje a odpovídá: „Jsem sice nejstarší, ale zato věrná.“

Koordinátorem dobrovolnické činnosti Adopce seniorů je Maltézská pomoc, organizace disponuje všemi potřebnými informacemi o dobrovolnících a klientech, podle nich je k sobě přiřazují. „Občas si říkám, že jestli jsou všichni takoví jako Táňa, tak to s námi není zase tak špatné,“ nepřestává se usmívat paní Milena.

Poslechněte si celý rozhovor, ve kterém uslyšíte, jestli se dámy už někdy neshodly, co momentálně pročítají a jestli se paní Milena začala učit slovensky.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka