Britské no-buy hnutí se šíří internetem. Méně častým nakupováním chce chránit přírodu

nákupy – shopping

Britové každoročně utratí v průměru víc než 1000 liber za oblečení a boty. Výroba nového oblečení však negativně ovlivňuje životní prostředí i peněženky obyčejných lidí. Právě proto přišli britští bloggeři a influenceři s myšlenkou, že nebudou nakupovat nové oblečení. Takzvané no-buy hnutí se šíří internetem a připojuje se k němu stále víc lidí. Myšlenka je přitom jednoduchá: „Nosit oblečení, které už máme, místo nákupu nového,“ píše o tom The Guardian.

Každý, kdo se do projektu zapojí, se může rozhodnout, jak dlouhé no-buy období si zvolí. Například bloggerka Hannah Louise Poston se rozhodla nenakupovat nové oblečení po celý rok. Svůj no-buy year dokumentuje na vlastním YouTube kanálu, tedy na stejném místě, kde dříve informovala o nových nákupech. Další bloggeři se do období bez nákupů zapojují na několik týdnů nebo měsíců. Mírnější je takzvaná low-buy varianta. Při ní si účastníci jen výrazně omezí výdaje na nákupy v určitém období. Součástí no-buy hnutí je i aktivita MakeupRehab. Vznikla na platformě Reddit a jejím účelem je co nejvíc omezit výdaje za líčení. V současnosti své tipy šíří už mezi víc než 50 tisíc odběratelů. „Sociální média tlačí na lidi, aby utráceli peníze, které nemají,“ řekla Guardianu Katherine Ormerod, autorka knihy Why Social Media is Ruining Your Life. Se svým čtyřtýdenním no-buy obdobím začala minulý měsíc. Ormerod se zavázala, že nebude nosit ani žádné oblečení, které jí firmy dají za to, že se v něm vyfotí na sociálních sítích nebo v rámci jiné spolupráce. „Chci jen ukázat lidem, že nemusí každý měsíc utratit majlant za nové oblečení, aby vypadali stylově. Už neexistuje taková věc jako minulá sezona, styl není o tom, nakoupit co nejvíc oblečení,“ říká Ormerod.

Spustit audio
autor: Vít Voltr
 • Po Lady Gaga zbyla pouze šmouha. Íránská streamovací služba vyretušovala ženy z obalů alb

  16. říjen 2019
  A Star Is Born Soundtrack s Lady Gaga a v íránské režii bez Lady Gaga

  Album není pouze o hudbě, důležitý je i jeho vzhled – a to i dnes v době streamovacích služeb, jako jsou Spotify, Apple Music a další. Platí to i v případě íránské platformy Melovaz, která se v souladu s vůlí tamního teokratického režimu rozhodla vyretušovat zpěvačky a jiné ženy z přebalů alb.

  Jak píše server Bored Panda, na problém upozornil uživatel Twitteru Izzi. „Jen tak jsem si projížděl Reddit, když někdo nahrál fotku nového alba Taylor Swift, která na něm vůbec nebyla. Byl tam jenom název alba,“ uvedl Izzi pro zmíněný server. „V komentářích někdo poukázal na íránskou streamovací stránku, na niž jsem šel a objevil jsem tam veliké množství vyretušovaných přebalů, na nichž chyběly právě ženy,“ dodal Izzi. Nejprve byl prý překvapen a měl pochyby, pak se ale musel smát, jak grafici některé covery upravili. Například v případě soundtracku k filmu A Star Is Born, na jehož přebalu jsou Lady Gaga a Bradley Cooper. Ovšem ne v Íránu, kde po retuši zbyla místo zpěvačky jenom podivně vypadající šmouha. O tom, jak alba vypadají bez umělkyň, se můžete přesvědčit přímo na stránce firmy Melovaz.

 • Ve stavení na nizozemském venkově našli několik lidí, kteří byli drženi skoro 10 let ve sklepě

  16. říjen 2019
  Sklep

  Nizozemská policie našla skupinu lidí, kteří prý byli několik let drženi v domě na severovýchodě země. Člověkem, který je tam uvěznil, měl být podle tamních médií jejich otec. V usedlosti v nizozemské provincii Drenthe prý měli čekat „na konec světa“.

  Šestičlenná skupina byla nalezena poté, co nejstarší syn navštívil místní bar Kastelein café. Pětadvacetiletý mladík si při první návštěvě objednal pět piv a všechny je sám vypil, uvedl pro regionální televizi RTV Drenthe majitel lokálu Chris Westerbeek. Když se v neděli opět objevil, vypadal podle Westerbeeka zmateně. „Byl neupravený a měl dlouhé zamotané vlasy. Začali jsme si povídat. Řekl, že utekl, že potřebuje pomoc a že nikdy nebyl ve škole. Pak jsme zavolali policii,“ uvedl Westerbeek. Jak píše server britského deníku The Guardian, zatím není přesně známo, jak dlouho v domě žili a co se stalo jejich matce. Policisté prý zvažují možnost, že zemřela a že ji pak pohřbili někde na pozemku usedlosti, informují holandské noviny Algemeen Dagblad. Westerbeek sdělil místním novinám Dagblad van het Noorden, že mu mladík řekl, že má mladší bratry a sestry, kteří žijí ve sklepě. Dále mu sdělil, že všichni „už tak nechtějí žít“ a že prý nebyli devět let venku. Policie pak na místě skutečně našla šest mladých lidí ve věku od 16 do 25 let, kteří jsou nyní v péči odborníků. Osmapadesátiletý muž, jenž s ní odmítl spolupracovat, byl zatčen. Podle médií se jmenuje Josef B, mluví německy a místní mu přezdívali Rakušan. Zatím není jisté, zda je otcem zmíněných dětí. Policie se zároveň snaží přijít na to, co všechno se v domě stalo a proč tam děti byly izolovány po tak dlouhou dobu.

 • Nepoužívejte Google Mapy, vyzývá turisty město v Sardinii. Kvůli aplikaci často uvíznou v terénu

  16. říjen 2019
  Pláž Cala Luna na Sardinii

  Turisté, kteří objevují okresky na Sardinii, byli varováni, aby se nespoléhali na Google Mapy. Úřady se k tomu rozhodly poté, co desítky aut skončily mimo silnice. Na ostrově jsou proto cedule, které návštěvníky vyzývají k tomu, aby nepoužívali aplikaci od Googlu. Vede je totiž i na cesty, které jsou pouze pro pěší anebo pro auta s pohonem všech čtyř kol.

  Běžné automobily na takových cestách buď přímo uvíznou, anebo zběsile kličkují okolo křoví a stromů. Jak píše web britského deníku The Daily Telegraph, varování vydalo město Baunei na východním pobřeží ostrova. Radnice tvrdí, že motoristé tam už několikrát pohořeli, když se snažili dojet na slavné pláže, jako jsou Cala Luna a Cala Goloritzé. Při jednom takovém incidentu zapadlo porsche do písečné cesty a pár, který v něm jel, musel být zachráněn. Záchranáři kvůli takovým případům vyjeli za poslední dva roky více než 140krát. „Příliš mnoho sedanů a malých aut se zasekává na neprůjezdných cestách. Občas se to stává i off-roadům,“ vysvětluje starosta Baunei Salvatore Corrias. Místní se prý snažili Google na problém upozornit, zatím však bez většího štěstí. „Čekáme a věříme, že s tím něco udělají. Zatím jsme však neviděli nic konkrétního, a proto jsme rozmístili cedule na začátek nejpoužívanějších cest,“ dodal pro americkou televizi CNN starosta Corrias. Google ale údajně o problému ví a chystá nápravu.

 • Popírání holokaustu nelze obhajovat svobodou projevu. Je to pohrdání oběťmi genocidy, rozhodl soud

  16. říjen 2019
  Polsko, Osvětim. Památník na místě nacistického vyhlazovacího tábora

  Až k Evropskému soudu pro lidská práva se dostal případ německého krajně pravicového politika Udo Pastörse, který ve svém projevu z roku 2010 mimo jiné řekl, že „takzvaný holocaust je zneužíván k politickým a komerčním účelům“.

  Evropský soud představuje jednu z posledních instancí, ke které se občané starého kontinentu mohou odvolat, pokud mají dojem, že je jim na půdě státního soudnictví páchána křivda a již se zde nelze dovolávat žádné autority. Pastörs se cítil nejen nespravedlivě odsouzen, kdy argumentoval právě svobodou slova, ale navíc tvrdil, že mu bylo odepřeno i právo na spravedlivý proces, protože jeden ze soudců v odvolacích řízeních byl manželem soudkyně, která ho odsoudila v procesu na nižší instanci. Zasedající členové Evropského soudu pro lidská práva na začátku října odmítli obě vznesené stížnosti jako nepodložené. Pastörsův projev z roku 2010, který pronesl na půdě parlamentu spolkové republiky Meklenbursko – Přední Pomořansko, označili jako „popírání holokaustu, které svědčí o pohrdání jeho oběťmi a je zcela v rozporu s uznávanými historickými fakty“. Dle rozhodnutí soudu se jednalo o hanobení Židů i perzekuce, které byli vystaveni. I z toho důvodu se na Pastörsovy výroky nemůže vztahovat ochrana svobody projevu zaručovaná Evropskou úmluvou o lidských právech, protože jako takové jsou „zcela v rozporu s hodnotami Úmluvy samotné“. Zprávu přinesl web The Local.

 • Koště, půl čokolády i klaunské boty – s tím vším se Britové nechávají uložit do rakve

  15. říjen 2019
  rakev

  Sdružení britských provozovatelů pohřebních služeb sestavilo žebříček dvaceti nejvíce neobvyklých předmětů, se kterými se lidé ve Spojeném království chtěli v uplynulých letech nechat pohřbít. Vedle mobilního telefonu jsou na seznamu také lyže, kostým Čaroděje ze země Oz, rybářský prut nebo hrací karty.

  „Někdy se jedná o předměty, které mají pro zesnulé sentimentální hodnotu, například milostné dopisy, fotografie nebo snubní prsteny. Jiní si ale vybírají věci speciálně pro to, aby blízké rozesmáli – třeba krabičku s jídlem z asijského bistra,“ řekl serveru Independent ředitel pohřbů ve sdružení poskytovatelů pohřebních služeb Co-op Funeralcare David Collingwood. Společenství se nejen na neobvyklá přání zeptalo v létě jak provozovatelů pohřebních služeb (kteří za posledních pět let uspořádali už více než 500 000 smutečních obřadů), tak také zhruba čtyř tisíc dospělých Britů. Z jejich odpovědí vyšlo najevo, že zhruba každý pátý (22 % dotázaných) už se rozhodl, co by chtěl mít vedle sebe v rakvi. Polovina respondentů uvedla, že by to měly být fotografie, 27 % by zvolilo plyšového medvídka a každý desátý by pak chtěl být uložený s lahví svého oblíbeného alkoholického nápoje.

 • Americký teenager vytvořil aplikaci, která organizuje péči členů rodiny o pacienty s Alzheimerem

  15. říjen 2019
  vyčazená pohodářka – stará žena

  Americký teenager Logan Wells vyvinul aplikaci, která pomáhá lidem pečujícím o blízké s Alzheimerovou chorobou. Jmenuje se CareZare, je zdarma, funguje už několik let a mladík ji neustále zdokonaluje. K vývoji ho motivovala vlastní zkušenost. Když byla totiž babičce studenta diagnostikována demence, rodina se rozhodla starat se o ni v domácím prostředí.

  Loganovi rodiče a teta potřebovali vytvořit přesný plán péče. „Když jsme se začali o babičku starat, všude po domě ležely papíry, na lednici rozpis prací v domácnosti, kalendář dalších činností na kuchyňské lince, pak rozpis užívání léků…,“ řekla matka Logana Hallie Wells magazínu Colonial Times Magazine. Zdravotní stav babičky se postupně zhoršoval a bylo zapotřebí zapojit také profesionální pečovatele. Logan Wells si všiml, že šest členů rodiny a tři profesionální pečovatelé si musí neustále předávat informace a aktuality o stavu pacientky skrze e-maily, psané vzkazy a volání. Bylo to zdlouhavé a vyčerpávající a Logan přemýšlel, zda to nejde vyřešit lépe. Začal se učit programovat prostřednictvím online tutoriálů a rozhodl se vyvinout aplikaci, která zkoordinuje všechna data a informace, které si rodina neustále předává. Na vývoji aplikace se nakonec podílela celá rodina. „Aplikace pro nás byla darem z nebes, hlavně z komunikačního hlediska. Předtím mohl člověk strávit klidně polovinu dne voláním si s ostatními při snaze naplánovat různé věci,“ říká Loganova teta.

  Lidé mohou aplikaci užívat zdarma, přidávat do ní různé aktivity, aktualizovat kalendář, sledovat úkony (například zda si pacient vzal své léky) a také zde mít pohromadě všechny kontakty. Aplikace CareZare má aktuálně verzi pro Android i iPhone a student ji chce dál vylepšovat. Podle americké Asociace Alzheimerovy choroby trpí nemocí v USA 5,8 milionu lidí. Na světě je to podle Světové zdravotnické organizace okolo 50 milionů. Zároveň odhaduje, že do roku 2030 by počet osob trpících demencí mohl stoupnout až na 82 milionů.

   

 • Muzeum romské kultury otevřelo soutěž na podobu památníku v Letech, je mezinárodní a dvoukolová

  15. říjen 2019
  Aktivisté blokovali vepřín v Letech u Písku. Požadovali jeho zrušení

  Až do 17. ledna se mohou zájemci přihlásit do soutěže na podobu památníku romského holokaustu v Letech u Písku. Pracovní internační tábor stával za druhé světové války v místech, kde v 70. letech vznikl vepřín. Stát odkoupil zemědělský objekt loni.

  Krajinářsko-architektonická soutěž je otevřená, anonymní, mezinárodní a dvoukolová. Jedním z požadavků na návrh je, aby respektoval pietu místa, jeho historii i okolní krajinu. Jak se uvádí na stránkách památníku, zadání soutěže má tři hlavní části. První z nich je námět památníku, další pak zpracování ideového poslání památníku a třetí část tvoří základní teze zadání se závaznými požadavky. Na přelomu ledna a února příštího roku vybere porota sedm návrhů, které postoupí do druhého kola. Vítěz by pak měl být známý na jaře. Na soutěž naváže demolice vepřína, na kterou dal stát kolem 110 milionů korun. Demolice obsahuje i rekultivaci prostředí s přípravou na následnou stavbu. Samotný památník se má začít stavět nejspíš po roce 2021. Hotový objekt plánuje Muzeum romské kultury otevřít v roce 2023. Na první etapu stavby je vyčleněno přes 30 milionů korun a dalších víc než sedm milionů na vybavení. Část peněz muzeum získalo z Norských fondů.

  V místě bývalého vepřína nedávno skončil archeologický průzkum, který zjistil, že se největší část romského tábora nacházela právě v zemědělském areálu. Archeologové našli nedaleko tábora v místě kulturní památky Lety i hroby jednotlivců, například odkryli hrob s pozůstatky vězeňkyně nebo hrob novorozence. Táborem v Letech u Písku podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí. Nejméně 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v Osvětimi.

  Podívejte se taky na Přes čáru: Lety byly koncentrák a lidé se tam dostávali i za banální přestupky anebo na Americký badatel Paul Polansky: Češi se bojí přijmout tábor smrti Lety jako další Lidice.

 • Letošek ještě neskončil, ale deník The Guardian v předstihu zveřejnil seznam deseti slov roku 2019

  15. říjen 2019
  2019

  Ačkoli pouze asi jedno z nich bylo vymyšleno letos, podle editora deníku Davida Shariatmadariho však na seznam patří, protože letos získala nový význam, proslavila se nebo se díky nim ukázalo, čím se dnes lidé zabývají. Nechybí mezi nimi slova jako people, femtech, opioid či woke.

  People (lid)
  Běžné slovo, jež čím dál častěji používají zastánci brexitu, kteří mluví o „will of the people“ (o „vůli lidu“), tedy o lidech, kteří v roce 2016 rozhodli v těsném referendu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Často jej používá i americký prezident Donald Trump.

  Prorogue (konec zasedání parlamentu)
  Tímto termínem se označuje konec britského parlamentního období. Začal se hojně používat v srpnu v souvislosti s premiérem Borisem Johnsonem, jenž chtěl ukončit zasedání parlamentu, a proto požádal královnu Alžbětu, aby tak učinila. Vyhověla mu, a poslanci a poslankyně dostali k nelibosti mnohých politiků i části veřejnosti prázdniny. Rozhodnutí zrušil britský nejvyšší soud, 25. září se zákonodárci vrátili do práce.

  Femtech (technologie pro ženy)
  Technologické firmy se zaměřily na ženy a nově jim nabízí třeba zařízení pro cvičení pánevního dna či aplikace pro těhotné. Termín ale není bez kontroverze. „Když jsou to věci pro muže a mužské zdraví, neříká se tomu mentech, že ne?“ zeptala se řečnicky analytička Carolina Milanesi v článku BBC.

  Sadfishing (využívání smutku k PR)
  Jedno z mála slov, jehož původ lze přesně vystopovat. Pochází z lednového komentáře v britském Metru. „Sadfishing je, když někdo na své problémy naláká lidi k příspěvku na internetu,“ napsala tehdy Rebecca Reid. Měla tím na mysli instagramový post Kris Jenner, jež svým followerům slíbila, že se jim svěří s traumatem své dcery Kendall. Ve skutečnosti se však „svěřila“ s reklamou na produkty pečující o kůži.

  Opioid
  Syntetické molekuly, které napodobují efekt přírodních opiátů. Mohou být stokrát silnější než morfin a letos se o nich hodně mluví. Proč? Každý den totiž jenom ve Spojených státech umře okolo 130 lidí, protože se předávkovali právě opioidy. V USA se situace dostala tak daleko, že se označuje za „opioidovou krizi“ nebo „opioidovou epidemii“.

  Pronoun (zájmeno)
  V anglosaském světě je dnes stále častější, že si lidé do svých profesních podpisů v e-mailech či na své profily na sociálních sítích píší i to, jaká osobní zájmena se mají v jejich případě používat. Vedle své funkce tak mají například napsáno „she/her“.

  Woke (bdělost vůči rasismu a diskriminaci)
  Slovo, které původně znamenalo well-informed (dobře informován). Poprvé se v tisku objevilo už v květnu 1962, a to v článku The New York Times Magazine, který se věnoval výrazům, „které jste mohli zaslechnout v Harlemu“. Předloni byl zařazen do Oxford English Dictionary s definicí, že se jedná o termín označující „bdělost vůči rasové či sociální diskriminaci a nespravedlnosti“.

  Nanoinfluencer (malý influencer)
  Jedná se o influencera, který má relativně menší počet followerů, například tisícovku. O to je i levnější pro značky, jež skrze něj dělají svou kampaň. Některé takové nanoinfluencery možná znáte, aniž byste to věděli. A jednou se jimi možná stanete i vy, píše autor článku.

  Cancelled (zrušeno)
  Asi největším strachem mnoha více či méně známých osobností se stalo to, že budou „zrušeni“, tj. vyhozeni do koše zatracení po odsouzení „porotou“ tvořenou miliony lidí na sociálních sítích. To, zda jste „cancelled“, si můžete zjistit na stránce Am I Cancelled?. A pozor na deset let staré tweety.

  Crisis (krize)
  Krize je všudypřítomná. Ať už ta politická, o níž se mluví napříč zeměkoulí, ta finanční, jež se neustále očekává, anebo klimatická, která je ze všech nejurgentnější. Jak píše Shariatmadari, autor tohoto seznamu, je otázkou, jestli právě poslední jmenovaná krize dopadne dobře nebo špatně.

 • Nový Zéland bojuje s terorismem a extremismem online. Vytvoří kvůli tomu speciální pracovní tým

  14. říjen 2019
  Novozélandská premiérka Jacinda Ardern

  Novozélandská vláda založí specializovaný tým vyšetřovatelů, který bude hledat a vyšetřovat teroristický a extremistický obsah na internetu. Odhodlala se k tomu po sedmi měsících od chvíle, kdy střelec vysílal živě na internetu masovou vraždu 51 věřících, které zabil ve dvou mešitách ve městě Christchurch.

  „Budeme mít specializovaný tým, který se zaměří na vyhledávání a ničení násilného extremistického obsahu napříč všemi digitálními platformami,“ uvedla podle britského deníku Guardian premiérka Jacinda Ardern. Založení zmíněného týmu, v němž bude na plný úvazek pracovat 17 lidí, je hlavní součástí tzv. Christchurch Call, celosvětové výzvy novozélandské premiérky zaměřené na eliminaci teroristického a násilného obsahu na internetu. Tamní nejhorší masová střelba totiž byla vysílána živě na Facebooku. Video bylo následně sdíleno na Twitteru, YouTube a na Facebookem vlastněných sítích WhatsApp a Instagram. Ardern dodala, že online svět musí být pozitivní silou, kde si lidé mohou vyměňovat názory, sdílet technologie či bojovat za lidská práva. Podle předsedkyně vlády je nutné, aby o takový internet usiloval Nový Zéland i zbytek světa. Jak píše deník The New Zealand Herald, premiérka odkazuje i na útok před synagogou v německém městě Halle z minulého týdne, při němž zemřeli dva lidé a který byl taktéž přenášen online. Podle Ardern útok dokazuje, proč je její plán „tak nezbytný a proč musí pokračovat“. „Ukazuje nám, proč musíme jednat s těmito technologickými společnostmi,“ doplnila premiérka.