Broga je jóga pro muže se zálibou v alkoholu a videohrách

8. únor 2016
03565021.jpeg

Víte, co je broga? Broga je sloučenina slov brother a jóga, ve zkratce jóga pro muže. Je to skutečná věc a můžete se přihlásit na kurz téměř už v jakémkoliv větším jóga centru. Ale teprve konceptuální umělkyně z Kalifornie Hannah Rothstein dotáhla myšlenku mužské jógy k dokonalosti. V podstatě pozměnila již zavedené jogínské asány, aby je přiblížila, z jejího pohledu, mužům. Takže v její příručce, která lehce ironizuje mužské stereotypy, najdete třeba známou pozici dítěte, která tady je pozměněna na Manchild’s Pose, cvičící má zaťaté pěsti a s naštvaným funěním cedí skrze zuby: „Sakra, brácho, to mě fakt s...!“ Autorka brogy tuto pozici doporučuje na vybití vzteku. Další asána se jmenuje Gamekasana a cvičí se tak, že si sednete před televizi s velkou obrazovkou, nohy jsou ohnuté v kolenou a chodidla se dotýkají. Do ruky si vezmete ovladač od X-boxu a nyní dýcháte. Pomalu. Nádech, výdech a teď ukažte těm motherf..., kdo je tady boss! Nebo taková pozice Reverse Weekend Warrior je téměř stejná jako pozice bojovníka, až na to, že v horní paži budete držet sklenici na panáka. Na bojovníka můžete plynule poté navázat pozicí Wrecked Doll, kdy se předkláníte s hlavou zabořenou v odpadkovém koši a je vám doporučeno zvracet, dokud neucítíte úlevu. Další pozice pro inspiraci najdete tady.

 

Letting you all in on a secret...this is what the Broga photos looked like before digital editing. Crazy, eh?

Zveřejnil(a) Hannah Rothstein dne 13. květen 2015
Spustit audio
autor: Karolina Zikmundová
 • Facebook čelí dalšímu skandálu. Soukromá data poskytoval jiným společnostem

  19. prosinec 2018
  Facebook

  Deník New York Times odhalil další skandál Facebooku. Společnost podle jeho zjištění roky sdílela soukromé informace svých uživatelů s dalšími technologickými firmami. Mezi nimi byly například Apple, Microsoft, Netflix nebo Spotify.

  Facebook se obvinění brání a tvrdí, že třetí straně nikdy nedal přístup k osobním datům bez svolení uživatelů. Nikdy prý rovněž nikdo nepředložil žádný důkaz, že by data byla jakkoliv zneužívána. Zároveň ale zástupci sociální sítě uznali, že by se mělo třetím stranám zabránit, aby údaje uživatelů využívaly. New York Times uvádí, že Facebook dalším společnostem například umožnil, aby četly soukromé zprávy uživatelů a viděly také jména, kontaktní údaje a aktivitu přátel. Přístup Facebooku k soukromí uživatelů opět vyvolal vlnu kritiky. Nejnovější odhalení přicházejí po sérii skandálů, ve kterých společnost figurovala. Jednalo se zejména o sběr dat společností Cambridge Analytica, podněcování nenávisti v Myanmaru nebo o chyby, které hackerům umožňovaly získávání osobních dat. 

  Přečtěte si taky Smazat facebook? Nepomůže, sledovat vás bude dál. Jde ho ale změnit?.

 • Ochranná známka, kterou má Disney na frázi „hakuna matata“ z filmu Lví král, je podle petice krádeží

  19. prosinec 2018
  Z filmu Lví král

  Více než 30 tisíc lidí podepsalo petici, která obviňuje společnost Disney z „kolonialismu a krádeže“ kvůli tomu, že si zaregistrovala obchodní známku na frázi hakuna matata používanou ve filmu Lví král.

  Hakuna matata znamená „žádný problém“ nebo „žádné starosti“ a fráze pochází ze svahilštiny, kterou se mluví ve velké části východní Afriky. Americká zábavní firma ochrannou zámku si zaregistrovala v roce 1994, ve stejném roce, kdy měl film Lví král premiéru. Organizátor petice Shelton Mpala doufá, že se mu podaří přesvědčit společnost Disney, aby ochrannou známku zrušila. Podle něj bylo „mnoho svahilských mluvčích naprosto šokováno“, když se dozvěděli, že má společnost frázi zaregistrovanou. Mpala pro BBC řekl, že sám sice svahilsky nemluví, ochranná známka je ale podle něj posledním příkladem toho, jak je Afrika různými způsoby vykořisťována. A není sám, kdo si to myslí. Z olupování keňské kultury společnost obvinily také některé keňské noviny. 

 • Další film bude převeden do podoby seriálu. Z Kurosawova Rašómona bude 10dílný mystery thriller

  19. prosinec 2018
  Z filmu Rašómon

  Produkční společnost Amblin Televison oznámila, že získala práva na adaptování snímku Rašómon do podoby televizního seriálu. Plánovaná první sezóna má mít celkem 10 dílů.

  Obrovský úspěch filmů Akiry Kurosawy za hranicemi rodné země bývá dáván do souvislosti s jeho schopností klíčovat prvky západní kultury do japonského podhoubí. A právě Rašómon s pravidelnou příběhovou kompozicí, reflexí statusu nevěrohodného vypravěče a ohledáváním limitů rozumového poznání je až ukázkovým příkladem způsobů práce slavného režiséra. Historický film pojednávající o vraždě a znásilnění z pohledu několika zúčastněných získal řadu ocenění v době krátce po svém vzniku v roce 1950 a dodnes bývá považován za jeden z nejslavnějších japonských filmů vůbec. 10dílný seriál z produkce Amblin Television by měl přejmout z filmu základní vyprávěcí princip – v centru první sezóny bude jediný zločin, který by měl být v jednotlivých epizodách přibližován z perspektivy různých postav. Až po zhlédnutí všech dílů bude moct divák proniknout (aspoň zdánlivě) mystériem kriminálního případu. „Nemůžeme ani vyjádřit naše nadšení z toho, že tento výjimečný film poslouží jako základ pro vznik nového thrillerového seriálu,“ vyjádřili se prezidenti společnosti Amblin Television Darryl Frank a Justin Falvey. „Ten by měl ohledávat hranice toho, co to je pravda jako taková, i to, jak různý úhel pohledu často znamená i jiné vidění reality.“

 • Britský surfař sjel v Portugalsku nejspíš rekordně vysokou vlnu, podle odhadů měla přes třicet metrů

  18. prosinec 2018
  Serfař

  29letému profesionálnímu surfaři Tomu Butlerovi z anglického Cornwallu se zřejmě podařilo v Portugalsku vytvořit nový světový rekord. Na pláži v Nazaré totiž sjel vlnu, která měla podle odhadů přes 30 metrů. Rekord musí ještě ze záznamů ověřit asociace World Surf League a experti z Guinnessovy knihy rekordů. Přihlížející a odborníci na surfing jsou ale přesvědčení, že se o nový rekord jedná. 

  Ten dosavadní držel od loňska Brazilec Rodrigo Koxa, který sjel vlnu vysokou přes 24 metrů. Butler se přitom předloni na stejné portugalské pláži při surfování vážně zranil. Měl poškozené ucho a plíci. Teď si ale s obrovskou vlnou dokázal poradit. „Když jsem ji sjížděl, říkal jsem si: k****, tak rychle jsem ještě nikdy nejel. Čas se tak nějak zastaví, je to v podstatě o instinktu. Dělal jsem všechno pro to, abych udržel rovnováhu,“ řekl pro Daily Mail. „Nikdy nejdu do vody s tím, že se pokusím zlomit rekord. Není to úplně můj cíl,“ dodává na svém instagramu. Tam také píše, že jako surfař nevnímá, co je vlastně za ním, protože se soustředí jen na vodu před sebou. Je to prý jako utíkat před zuřivým býkem, u kterého člověk nepřemýšlí, kolik váží. Sám Butler odhaduje výšku vlny na dvacetinásobek své výšky. Tvrdí, že to pro něj byla nejvyšší vlna sezony, a předpokládá, že by to mohl být i nový světový rekord. Dozví se to v dubnu na Big Wave Awards. Nový rekord padl letos i v ženské kategorii – v lednu zdolala Brazilka Maya Gabeira skoro 21 metrů vysokou vlnu.

 • Přísné, ale spravedlivé! Americký pytlák bude za trest jednou měsíčně koukat ve vězení na Bambiho

  18. prosinec 2018
  03773020.jpeg

  Mechanickým pomerančem se možná nechal inspirovat soudce ve státě Missouri, když jako součást trestu za pytláctví vyměřil povinné projekce animovaného filmu s jednou z nejkrutějších loveckých scén, kterou kdy děti spatřily.

  Na rozdíl od toho, co se děje Alexovi v kultovním filmu Stanleyho Kubricka, nebude sledování filmových záběrů vymáháno pomocí donucovacích prostředků tlačících na oční víčka. David Berry, Jr., musí ale povinně aspoň jednou měsíčně zhlédnout snímek z produkce Walta Disneyho, ve kterém lovec zabije matku titulního hrdiny, kolouška Bambiho. Snad soudce Robert George doufá, že ztotožnění s oběťmi lovu prostřednictvím filmového média přivede Berryho k nápravě. Ten se ale spolu s dalšími dvěma příbuznými ukázal jako nebývale cynický a bezohledný pytlák. K jejich dopadení vedl nález několika zabitých jelenů, kterým někdo uřízl hlavy a těla nechal napospas rozkladu. Skoro devět měsíců trvající vyšetřování, zasahující do několika států USA, nakonec vyšetřovatele přivedlo až k Berryovým. Odhadované počty obětí jejich pytláckého řádění dosahují řádu stovek zabitých divokých zvířat a případ je označován ze jednu z největších pytláckých kauz v historii USA. Davidu Berrymu, Jr., jako hlavnímu obviněnému v případu byl vyměřen trest jednoho roku odnětí svobody nepodmíněně, spolu s doživotním zákazem lovu ve státě Missouri. První promítání Bambiho musí stihnout do 23. prosince.

 • V americkém supermarketu našli milostný dopis starý desítky let, zaměstnanci dohledali vnuka autora

  18. prosinec 2018
  dopis - pero

  Milostný dopis starý 64 let objevila v jedné z uliček pracovnice supermarketu Walmart ve městě Dalton v americkém státě Georgia. Tehdy mladý voják Max Holcomb ho psal pro svou lásku Marthu Young. V psaní se mimo jiné svěřuje, jak se těší, až se vrátí domů a požádá rodiče dívky o její ruku. 

  Jak se vlastně psaní v obchodě objevilo, nikdo neví. Jedna ze zaměstnankyň Jennifer Hendrix se ale rozhodla zkusit vypátrat jeho autora nebo adresátku. Obrátila se na místní televizi a zjistila, že muž i žena jsou už po smrti. Dostala ale tip na Jasona Holcomba, kterému napsala na Facebooku. „Hned mi odepsal ‚Můžete mi zavolat?‘ a nechal na sebe telefonní číslo. Byla jsem z toho hrozně nervózní,“ řekla Hendrix televizní stanici Fox 5, respektive WAGA-TV. Ukázalo se, že jde o vnuka autora dopisu. Ten vůbec nevěděl, že jeho děda něco podobného napsal. A konec příběhu? Max Holcomb se hned po svém návratu sešel s Marthou i jejími rodiči. Pár měl pak, jak píše server Good News Network, zanedlouho svatbu.

 • Jedno z největších čínských měst se ztišilo. V Šen-čenu už jezdí autobusy pouze na elektřinu

  17. prosinec 2018
  Šen-čen, Čína

  Čínská metropole Šen-čen vyměnila všech svých 16 000 dieslových autobusů za elektrické a město je teď mnohem klidnější.

  Podle deníku The Guardian je teď autobusový provoz tak tichý, že město přemýšlí o zřízení zvukových znamení pro příjezd autobusů na zastávku. Místní lidé popisují, že například v létě bývalo čekání na zastávce na autobus poměrně útrpným zážitkem nejen kvůli ruchu, ale i kvůli emisím, které se v horkém letním vzduchu držely. Jedním z hlavních záměrů přechodu z paliva na elektřinu je i plán snížit produkci oxidu uhličitého o 48 % a zamezit dalšímu znečištění. Už teď je prý stav ovzduší mnohem lepší. Město chce do konce tohoto měsíce zavést také 22 000 elektrických taxíků. Hlavní překážkou je zatím hlavně nedostatek nabíjecích panelů, o které se mezi řidiči vede boj. Pomoci by měla nová aplikace, která řidiče v reálném čase navede k nejbližším neobsazeným panelům. Mít plně elektrickou veřejnou dopravu do roku 2020 nezvažují jen další čínská města, ale i evropské metropole, jako je například Londýn. New York ji chce zavést do roku 2040. 

 • Taylor Swift použila na koncertě technologii rozpoznávající obličeje, aby zamezila vstupu stalkerům

  17. prosinec 2018
  03345578.png

  Popová hvězda Talyor Swift nechala tajně kontrolovat návštěvníky svého koncertu pomocí technologie rozpoznávající obličeje. Chtěla tak odhalit případné nebezpečné stalkery a nechat je vyvést. Podle britského deníku The Guardian se k tomu posléze médiím odmítla vyjádřit. 

  „Stalkeři jsou obecně vnímaní jako nebezpečí a všichni chápou, že někdo jako Taylor Swift chtěl mít jejich přítomnost pod kontrolou, ale tento případ má dopady. Nejde jen o situaci na koncertě, ale kam až se dá s používáním takovýchto technologií zajít,“ říká Jay Stanely, člen organizace American Civil Liberties Union (ACLU). Podle studie Georgetownské univerzity z roku 2016 se v databázích nachází zhruba 117 milionů záznamů obličejů a zatím neexistuje téměř žádná právní ochrana proti zneužití těchto dat. Není také zcela jasné, kde a jak jsou skladovaná, spravovaná a jestli nemůže dojít k jejich úniku. Kritici se obávají také toho, že technologie nefunguje dokonale a že by mohli být omezováni nevinní lidé. Technologie byla původně navržena pro zjednodušení příchodů zaměstnanců do firem a jejich rychlejší identifikaci pomocí přístroje, který v rychlosti, za jejich chůze, oskenuje rysy v obličeji a srovná je s poskytnutým selfie v databázi. Jennifer Lynch z advokátní organizace Electronic Frontier Foundation ale vysvětluje, že v případě koncertu šlo o první případ využití technologie ze soukromých důvodů a navíc skrytě. Událost by podle ní měla být podnětem pro vládu k ošetření jejího používání zákonem.

 • Laboratorně vyrobené maso ještě není perfektní, může ale zmírnit dopady chovu zvířat na planetu

  17. prosinec 2018
  V mase dobrém na steaky se důlek udělaný prstem rychle vyrovná

  První steak, jehož konzumace nevyžaduje porážení zvířat nebo používání antibiotik, ochutnali v Izraeli. Podle jeho stvořitelů chuť ještě potřebuje vylepšit, ale je to první druh laboratorně vypěstovaného masa, který má stejnou strukturu jako maso pocházející ze zvířat.

  „Znamená to značný krok vpřed v rámci poskytování masa lidem bez velkého zatěžování přírody a dalších problémů nadměrné živočišné produkce,“ informuje deník Guardian. Dále uvádí, že různé firmy kuřecí, hovězí i vepřové buňky už nějakou dobu vyrábějí, ale zatím se jednalo jen o hmotu bez struktury, jako jsou třeba burgery nebo nugety. Žádné produkty ještě nejsou v prodeji. Prototyp plátku masa, které jako maso i vypadá, zatím stojí 50 dolarů, cena by ale přesunem výroby z laboratoře do továren měla klesnout. Jako první by se na trhu měly objevit zmiňované kuřecí nugety, a to v několika restauracích. Laboratorně vypěstovaný steak by se mohl servírovat nejdříve za tři až čtyři roky. Tvrdí to Didier Toubia, spoluzakladatel farmy Aleph Farms, která maso pěstuje. Dodává, že 90 % dnešních konzumentů jí maso, a přestože počet vegetariánů roste, rozhodně to podle něj nestačí k vyřešení environmentálních problémů spojených s produkcí masa. Udržitelná výroba umělého masa bez používání antibiotik je prý nadějí do budoucna.