Čelisti: pláč nad mrtvými tučňáky a Tarantino pro důchodce

Z filmu Dumbo
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z filmu Dumbo

Kamil, Aleš a Vítek se tentokrát podívali na pohádkový příběh Dumbo Tima Burtona a po zhodnocení, že se nejedná o nejhorší režisérův film posledních 10 let, se přesunou k českému filmu Teroristka pojednávajícímu o možném řešení sporů v zahrádkářské kolonii.

„Tim Burton se z hitmakera stal takovým otloukánkem. Moje cesta do zoufalství s ním začala nejpozději s filmem Sweeney Todd, který jsem v kině málem nepřežil,“ říká Aleš. Podle Kamila je film o ďábelském holiči z Fleet Street posledním Burtonovým filmem, který není dělaný na ničí zakázku a vychází čistě z režiséra samotného. „Alenka v říši divů nebo Sirotčinec slečny Peregrinové jsou hrozné filmy. Nejhorší jsou jednoznačně Temné stíny,“ myslí si Kamil. „Burtonův Dumbo jde úplně jinou cestou než ten původní ze 40. let, který je poměrně rasistický. Nezaměřuje se tolik na Dumba, ale na prostředí cirkusu. Celé to paradoxně působí jako alegorie na Disneyho, připadá mi to jako pomsta zaměstnavateli za to, že Burtona donutil natočit Dumba,“ spekuluje Kamil o filmu z produkce Walta Disneyho. „Dumbo je klasický Burtonův smutný a trpící hrdina, který je trochu divný a vyčleněný ze společnosti,“ doplňuje. „Na dětský film je to poměrně dost výživné a zaměřené méně na zábavná zvířátka. Není to nejhorší Burton za posledních 10 let,“ uzavírá Kamil.
Moderátoři na závěr společně zavzpomínali na dobré roky a snímky Tima Burtona. Aleš má nejradši Střihorukého Edwarda, Kamil si cení Eda Wooda, ale především Batmana. „To je tak temný snímek. Ještě jak tam na konci umře ten Tučňák, já u toho vždycky brečím,“ přiznává Kamil.

Po Dumbovi se kluci vrhli na českou odpověď na Kill Billa, Teroristku s Ivou Janžurovou. „Je to Tarantino pro důchodce,“ připouští Kamil. „Tohle je film napsaný jako esej na téma ‚Co byste dělali, kdybyste se na někoho naštvali tak, že byste byli ochotní ho zabít‘. Psáno na tělo Ivě Janžurové, padoucha hraje Martin Hofmann. Muž terorizuje zahrádkářskou kolonii a pořádá tam závody myslivců na motorkách. Iva Janžurová se proto logicky rozhodne půjčit si zbraň a zastřelit ho,“ uvádí Kamil. Film se snaží probudit lidi z občanské neaktivity, přičemž pod občanskou aktivitou si představuje to, že opravdu někoho zabijete. „Ve finále to odpovídá mentalitě voličů SPD – vezmeme vidle a všechny ty darebáky pověsíme, zabijeme, zastřelíme a upálíme,“ tvrdí Kamil. „Na druhou stranu jsme v zemi, kde jediným teroristou je důchodce,“ připomíná Aleš. „V Česku to není špatně zacílené, opravdu není. Nedá se to ale obhájit ani jako komedie,“ míní Kamil. „Zvrhne se to do obhajoby totální malosti – nedělejte nám bordel na zahrádkách,“ končí Kamil.

Kolik nás ještě čeká filmů o slavných hudebnících a proč by si Aleš přál, aby příští byl o Erasure, si poslechněte v pořadu Čelisti!