Aleš Stuchlý

03780102.jpeg

Hudební dramaturg a filmový redaktor, moderátor pořadu Factory a filmově-kritického magazínu Čelisti.

Moje jméno a případná přezdívka: Aleš Stuchlý. Áda. Vozataj.

Jsem ročník: 1981

Na Radiu Wave zastávám práci? Ten, který práská kníry a cvaká Čelistmi.

Předtím jsem stihnul? Redaktorování v Literárních novinách a časopisu Týden. Spoluzaložení a práci v čtrnáctideníku A2, psaní pro Respekt, magazín His Voice nebo revue Labyrint. Studia na katedře Filmové vědy FF UK. Vedle Radia Wave žiju a rodím děti i pro festivaly Stimul, Be2Can a pro časopis Cinepur.

Nejraději poslouchám zaklínajícího Screamin' Jay Hawkinse. Zaklínajícího svého syna Šimona. Boards of Canada a Paavoharju. Knife a Spoon. Vladimíra Menšíka a jeho alter ego Karla Veselého. Abrazivní samomluvu Dana Nekonečného. Rodinku!

Za nejlepší koncerty posledních let považuji opulentní hip-popovou operu Kanye Westa pod širým nebem v polském Krakově a koncert novodobé šamanky Fever Ray v původně sakrálních prostorách klubu Babel ve švédském Malmö. Letos (2015) mě omráčil sonický nálet klasiků Autechre a nezařaditelná performance venezuelského vizionáře Arcy na rakouském Donaufestu.

Mé nejoblíbenější filmy jsou Jarmuschův Mrtvý muž a Ghost Dog - Cesta samuraje. Werckmeisterovy harmonie Bély Tarra. Odvrácená strana Měsíce Roberta Lepage. Zločiny a poklesky Woodyho Allena. Post tenebras lux Carlose Reygadase. Bílé dlaně Szabolcse Hajdu. Syn bratrů Dardenneových. Kód neznámý Michaela Hanekeho. Cokoli od taiwanského krále tzv. slow cinema Tsai Ming-lianga. Letos zatím vede Saulův syn László Nemese.

Jestli čtu, tak většinou László Krasznahorkaie a Juliana Barnese. Karla Hynka, Jana Kohouta a Vratislava Effenbergera. Daniila Charmse. Knihy ze Severu (Kari Hotakainen, Rosa Liksom, Erlend Loe, Peter Hoeg, Jon Fosse, Sjón). Jidiše kop. Občas takhle po ránu, čtu si súry z Koránu.

Když mám volný čas, tak ho trávím? Sběrem plodnic a vybíráním pláství. Rád sem tam posnídám znělec.

K jídlu a pití si nejraději dopřávám? Tatarák a jeho vepřového berlínského bratra Hackepetera. Dršťkovou. Bramborák. Všechno s vyšším obsahem selenu. Pivo z Chýně.

Co bych chtěl sdělit světu? Člověk, hluchý vůči tichu, rozezná už jen zvuky autonehod.

Top 5 hudebních počinů za (půl)rok 2015? Vince Staples - Summertime ′06 LA Priest - Inji Květy - Miláček slunce Omar Souleyman - Bahdeni Nami Doldrums - The Air Conditioned Nightmare

Všechny články

Stránky