Češi jsou vůči homosexuálům lhostejní, ne tolerantní

18. květen 2015

Nenávist proti odlišnému, proti menšinám je v české společnosti znát. Možná jejím nejhorším projevem je násilí proti lidem, kteří se odlišují od většiny. Proti takovému násilí, mýtům a předsudkům se vymezuje projekt HateFree Culture. Radio Wave se tomuto projektu v minulosti již věnovalo, dnes jsme se zaměřili na užší téma – na diskriminaci sexuálních menšin.

K násilí u nás prý tolik nedochází, situace je oproti srovnatelným zemím poměrně dobrá. K tématu přišli do studia promluvit Lukáš Houdek, koordinátor HateFree Culture, a Czeslaw Walek, mj. ředitel Prague Pride, která provozuje poradnu pro LGBT komunitu.

„Provozujeme peer mentoringovou poradnu. Jsou to gayové a lesby, kteří si prošli coming outem. Někteří těžším, někteří lehčím. Mají zkušenost a nabízejí, že mohou pomoci lidem, kteří zrovna touto zkušeností procházejí, nebo ještě ani nezačali. Z vlastní zkušenosti vím, že když se člověk chce vyoutovat, tak to hrozně v sobě řeší a bojí se mluvit i s nejbližšími,“ vysvětluje fungování poradny sbarvouven.cz Czeslaw.

„Člověk se bojí, že zklame své blízké a že ho zavrhnou. Těžké je sociální vyloučení, vyloučení i z rodiny, od přátel. I když tuší, že to tak nebude, pořád ta možnost je. A pocit zklamání od rodičů přijde téměř vždycky, myslím. Rodiče budou zklamaní třeba kvůli tomu, že to jejich dítě bude mít v životě těžší, ale často se i bojí, že nebudou mít vnoučata atd.,“ popisuje jen některé z obav Lukáš.

V rozhovoru zazněly také postoje Oldřicha Bureše, který prošel coming outem už roce 1994, kdy byla česká společnost v postoji k sexuálním menšinám jiná. Olda popsal současný stav: „Jsme národ ignorantů. Já nechci být tolerován, já chci být respektován. Pokud máš problém v hlavě, jsem ochoten ti pomoci ho vyřešit, ale nebudu svůj život přizpůsobovat. Ale je to lepší, než kdyby u nás byly bandy nacionalistů, kteří vypalují gay podniky.“

autor: Petr Bouška
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka