Češi začali běhat – někdy úplně špatně

4. duben 2013

Proč dneska běhají i ti, kdo v dětství běh vyloženě nesnášeli a co máte udělat pro to, aby vás nadšení pro běh neopustilo po prvním zdolaném kilometru?

Běhání tradičně patří k celosvětově nejoblíbenějším sportům a jeho obliba v posledních letech stále stoupá. Česká republika v tomto ohledu není výjimkou. Proč ale tolik nadšených běžců vzdá své úsilí po dvou, maximálně třech výbězích? Protože tzv. přepálí začátek. I když vám to může znít divně, začínající běžci by měli umět hlavně chodit a běhat pomalu.

Většina lidí začíná běhat proto, že chtějí zlepšit svoji fyzickou kondici nebo chtějí zhubnout. A běhání se jeví jako nejschůdnější cesta – kromě běžeckých bot nepotřebujete žádné speciální vybavení, dá se běhat skoro kdekoliv a zadarmo a nepotřebujete shánět žádné spoluhráče. Vypadá to jako idylka. Proč tedy tolik začínajících běžců po pár týdnech s běháním přestane?

Přední český trenér běhu Miloš Škorpil popisuje nejčastější začátečnickou chybu:
Nejobvyklejší chyba začátečnických běžců je přepálit hned na začátku tempo. To znamená, že už po kilometru jste úplně hotoví a po návratu domů vás všechno bolí. Tak si dáte tak na týden pohov, aby vás to přešlo. Za týden to zkusíte znova, uděláte tu samou chybu a běhání vás bolí pořád stejně. Zopakujete to dvakrát, třikrát a když je to pořád stejné, tak na běhání pochopitelně rezignujete.“

02860820.jpeg

Pokud s běháním začínáte, nemusíte si připadat vůbec trapně, pokud běh budete kombinovat s chůzí. Tzv. indiánský běh doporučuje i Radek Narovec z jednoho z českých běžeckých serverů: „Kombinaci běhu s chůzí všem doporučuju. Pokud rychle vyběhnete jenom na dvacet minut, tak si vůbec nestihnete prožít to hezké, co vytrvalostní běh může dávat. Poznáte jenom ty negativní stránky, kdy vás bolí celé tělo a nemůžete dýchat.“

Miloš Škorpil varuje i před častým podceňováním běžeckého stylu. Radši než do extra drahých běžeckých bot se podle něj vyplatí investovat do několika hodin s trenérem, který vás naučí základy správného běhání: „Špatným běžeckým stylem si můžete přivodit řadu zranění. Můžete si poškodit klouby, způsobit si různá svalová zranění, nebo dokonce únavovou zlomeninu. Špatný běžecký styl určitě zaviní víc zranění, než za co můžou třeba špatně vybrané běžecké boty.“

Naučit se správnou techniku běhu a opravit své zásadní chyby se prý dá už za tři nebo čtyři hodiny tréninku s odborníkem. Jak s nabytými zkušenostmi potom naložíte už záleží jen na vás. Pokud ale chcete vidět nějaké výsledky a myslíte to s běháním vážně, tak je dle slov Miloše Škorpila dobré chodit běhat aspoň třikrát týdně.

Masové oblibě běhu v poslední době hodně napomohly i nejrůznější chytré aplikace, díky kterým snadno vidíte každé svoje zlepšení: „Všechny údaje o vašem běhu si stáhnete jednoduše do počítače a hned vidíte, jestli se na své trati zrychlujete nebo jestli zvládáte uběhnout víc kilometrů. Myslím, že tyhle aplikace, různé sportovní hodinky a sporttestery napomohly oblibě běhu víc než různé jiné marketingové kampaně výrobců běžecké obuvi a sportovního oblečení, které ve vzrůstající oblibě běhu podle mě až tak velkou roli nehrají.“

02461735.jpeg

Ať už ale nové zájemce o běh láká možnost chlubit se svými výsledky na sociálních sítích a nebo jen chtějí ušetřit peníze za vstupenku do fitcentra, čísla mluví jasně – Češi běhají čím dál tím víc. Loňského půlmaratonu v Praze se zúčastnilo rekordních jedenáct tisíc běžců a letos už je obsazeno téměř všech na dvanáct tisíc navýšených startovních čísel. Každý víkend se v České republice koná hned několik běžeckých závodů – někdy jsou to až tři desítky běžeckých akcí za jeden víkend. Pokud tedy plánujete začít běhat, asi jste si nemohli vybrat lepší dobu.

Spustit audio