Česká romantická komedie není ani vtipná, ani o lásce. Kdy se to změní?

4. září 2023

„Někteří si na takové filmy prý chodí do kina odpočinout, já z nich většinou odcházím naprosto vyčerpaný,“ říká na účet převládajícího žánru domácí filmové a televizní tvorby režisér a scenárista Tomáš Pavlíček. Proč nejsou české romantické komedie vtipné a často ani romantické? Co se musí změnit, aby to bylo jinak? A kde hledá castingová režisérka Maja Hamplová nové talenty? Poslechněte si debatu podcastu Vlna Anety Martínkové a Hany Řičicové z LFŠ v Uherském Hradišti.

„Nechci se už točit na tom, co je špatně, ale jak to udělat lépe,“ popisuje Pavlíček. „Často se potýkáme s tím, že zadavatelé chtějí všechno rychle. Napsat něco hodně zábavného a kvalitního ale trvá déle než pár týdnů nebo měsíců.“ Obvykle podle něj platí, že vtipy se nedají napsat hned a na povel. S tím souhlasí i Hamplová „Pak se třeba stává, že prostě obsadím takové herce a herečky, kteří mají zrovna čas a ne ty, kteří by pro roli byli nejvhodnější.“

Vlna na 49. Letní filmové škole v Uherském Hradišti

Kromě strukturálních omezení vnímají Pavlíček a Hamplová v současné tvorbě i tematické a obsahové díry. „V českých romantických komediích a obecně v současné tvorbě mi chybí láska a naděje,“ zamýšlí se castingová režisérka. „Vždyť dřív se o ní psaly srdceryvné básně a umíralo se pro ni.“

A k dřívější době se nenostalgicky, ale s určitým zájmem překlopit něco i do současnosti, obrací ještě v jedné věci. „Když jsem teď četla knihu O Pavlovi Dani Horákové, překvapilo mě, jak popisuje tehdejší režiséry a jejich scénu. Jako by spolu víc kamarádili, spolupracovali, tvořili nějakou komunitu. Vzájemně si chodili do střižny a dávali si zpětnou vazbu.“ S tím souhlasí i Pavlíček, který k víc kooperativnímu přístupu vede i své studující na FAMU, kterou sám absolvoval a má tedy s často individualistickým vnímáním tvůrčích profesí vlastní zkušenost.

Poslechněte si debatu ze 49. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.