„Pravdu jsem našel v islámu,“ říká islámský duchovní Kristián Dembický
Proč se někdo v Česku rozhodne konvertovat k islámu? Jednu z možných odpovědí v Hergot!u nabízí Kristián Dembický, dnes již islámský duchovní a člen súfijského řádu šádhilíja.
Svou konverzi k sunnitskému islámu líčí Kristián Dembický jako dlouhý a komplikovaný příběh. Po bouřlivé pubertě a studiu na umělecké škole se tehdy začínající nadějný herec rozhodl najít smysl života. Seznamoval se s různými náboženskými směry. Četl hinduistické, buddhistické, konfuciánské, křesťanské nebo judaistické texty.
U islámu Kristián zakotvil proto, že dle jeho slov teprve jeho nauka v něm byla s to uspokojit touhu po přesvědčivém vysvětlení. „Hledal jsem pravdu, hledal jsem něco, co mi bude dávat komplexně smysl a vysvětlí všechno,“ říká zpětně o svém hledání.
Co pro Kristiána znamená islám? Jak mu změnil život? Co na jeho konverzi říkali příbuzní a přátele? Jak se podle Kristiána islám staví k rozvodu? Jak k menstruaci? A jak se stal členem súfijského řádu?
Související
-
O duchovní rozmanitostí Pákistánu s arabistkou a cestovatelkou Hrabalovou
Pákistán je multietnickou zemí. Mimo státního vyznání islámu jsou zde i křesťané, zoroasteriáni či sikhové. O spiritualitě a duchovnu hovořila arabistka Lenka Hrabalová.
-
Pavel Svoboda: Omán? Na velbloudích dostizích jsem byl v transu
Omán je země jako z Pohádek tisíce a jedné noci. Hory, pouště, oázy, vádí, přístavy, mešity, velbloudí dostihy a festivaly. Fotograf a přírodovědec Pavel Svoboda v ...
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.