O duchovní rozmanitostí Pákistánu s arabistkou a cestovatelkou Hrabalovou
Pákistán je multietnickou zemí, kde je islám státním náboženstvím. Kromě většinových muslimů v zemi žijí také křesťané, zoroasteriáni nebo sikhové. O spiritualitě a duchovnu v Pákistánu hovořila v Hergot!u arabistka a cestovatelka Lenka Hrabalová.
Jedna z největších aglomerací světa leží právě v Pákistánu. Jde o přístavní město na jihu země – Karáčí. V ekonomickém centru země, s proslavenou pláží, najdeme příslušníky různých náboženství – a je to vidět na první pohled.
Čtěte také
Karáčí je velmi multikulturní, stahují se sem lidé z celého Pákistánu. Vedle lidí, oblečených velmi tradičně a konzervativně, lze potkat lidi v indickém nebo evropském oděvu. „Na ulici můžete tak běžně vidět spoustu barev a různá etnika,“ líčí Hrabalová.
Ne ale v každém městě je vidět taková různorodost. Severní město Péšávar je mnohem kulturně i nábožensky jednotvárnější.
S jakými větvemi islámu se můžeme v Pákistánu setkat? Kdo jsou to tzv. ahmadíjové a čím se vyznačují? Poslechněte si Lenku Hrabalovou v novém Hergot!u
Související
-
První mešita v Česku? O zřízení se mluvilo už v roce 1928
Letos slavíme pětadvacet let od otevření první mešity v Česku. Myšlenka vybudovat v českých zemích mešitu je však mnohem starší.
-
Byla jsem nazvána démonem, říká bývalá členka kontroverzního hnutí AllatRa Eva Hronová
O svém setkání s učením AllatRa, fascinaci některými jeho myšlenkami i rozchodu s hnutím přišla do pořadu Hergot! pohovořit Eva Hronová.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.