Svobodná víra se sendvičovou liturgií. Unitářství podle Kristýny Ledererové Kolajové

22. duben 2024

Existuje svobodomyslné náboženství? Přesně takto popisuje Kristýna Ledererová Kolajová Náboženskou společnost českých unitářů. Přestože unitářství vzešlo historicky z křesťanské protestantské tradice, v současnosti s ní souvisí již okrajově. O historii, ale také o současné podobě unitářství, přišla Kristýna pohovořit do pořadu Hergot!.

„Spiritualitu můžete praktikovat individuálně, anebo také v komunitě. Ten jedinec, který chce být v komunitě, si vybírá nějakou církev nebo náboženskou společnost. Pokud si k tomu ještě chce ponechat svobodné rozhodování o otázkách víry, může si vybrat právě unitáře,” přibližuje své společenství Kristýna. 

„Naší liturgii říkáme sendvičová, protože máte nějaký základ, dva chleby, mezi které si vyskládáte, na co máte zrovna chuť,“ říká Kristýna ke společným setkáním.

Zajímá vás, o co konkrétně v unitářství jde? Jakým vývojem prošla jeho česká podoba od založení za první republiky? Jaká je unitářská identita? Jak mohou vypadat unitářské experimenty se spiritualitou, liturgií a rituály? Pusťte si záznam rozhovoru!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.