Co je štěstí? Vysvětluje evangelický kazatel a teolog Ondřej Kolář

8. duben 2024

Ondřeji Kolářovi nedávno vyšla kniha s názvem „Štěstí jako téma současné teologie“. V Hergot!u se ptáme, jak křesťanství definuje štěstí, zda ho lze dosáhnout v našem světě a proč se vlastně současná teologie o štěstí zajímá.

Podle teologa, překladatele a kazatele Českobratrské církve evangelické Ondřeje Koláře se štěstí v posledních deseti letech stalo módním tématem. Křesťanská teologie nezůstává za společenským vývojem pozadu. „Lidé se stále více tážou, co je dobrý život? Co je naplněný život? Jaká cesta k němu vede? A logicky na to reaguje i teologie,“ doplňuje Kolář.

V současné době je podle Koláře spiritualita hodnocená především podle toho, co přináší do našeho přítomného života. „To, že náboženství přináší posmrtní spásu, moc nikoho nezajímá,“ vysvětluje.

Mnohem důležitější je, jak náboženství zkvalitňuje život teď a tady. A tak se i teologové a teoložky začali ptát, co může křesťanský Bůh dát člověku, který se trápí teď a zdolává překážky. „Je to něco, co se teologie snaží nově uchopit,“ dodává.

Liší se štěstí věřícího člověka od nevěřícího? Jaký je vztah mezi spásou a štěstím? Může člověk usilovat o štěstí nebo je to Boží dar? A co vůbec to štěstí je?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.