Srdcař, kuchař, tvrdý kritik i milý chlápek. Rozloučení Špíny se Stevem Albinim
Steve Albini, hudebník a neúnavný hledač toho správného radikálního zvuku, který nesnášel označení „producent“, zemřel nečekaně 7. května v 61 letech. Kolektiv Špíny, který má jeho sound také zažraný více či méně pod kůží, byl nenadálou situací překvapen asi stejně, jako zbytek hudebního světa. Zareagovat se na to dalo jediným způsobem – natočit vzpomínkový díl.
Jak je ve Špíně zvykem, žádné vzpomínání neprobíhá úplně podle šablony. Z tisícovky desek, na nichž je do nějaké míry slyšitelná Albiniho práce, se jich dal vybrat jen zlomek. Ten nekopíruje memoriálové žebříčky, kterých je v těchto dnech na internetech plno, ale spíše sleduje osobní rovinu.
Čtěte také
Nejdřevnější Big Black, první deska Slint a Mclusky se střídají s Dirty Three, Low nebo Om, protože trademarkem Albiniho studia Electrical Audio nebyl nutně jen nezkrocený hum basy, bouřkové bicí a řezající kytary, ale třebas také citlivá práce s tichem a dynamikou skladby. Samozřejmě, nebylo možné opomenout Jesus Lizard, Zeni Geva ani Breeders, zástupce mají ale i polozapomenuté kapely jako Poster Children.
Stranou nezůstane ani Stevovo typicky chytré, leč nelítostné dissování kapel (ale také pozdější pokornější sebereflexe) a naopak téměř bez výjimky entuziastické, příběhovým stylem psané recepty, plné náhlých inspirací a improvizace.
Zkusili byste si doma udělat spíš Albiniho skořicové fluffy coffee nebo nadýchaný chléb s bulharským jogurtem? Jsou Pixies průměrná a Smashing Pumpkins dokonce vyloženě špatná kapela? Vzala by si redakce na sebe tričko Breeders? Poslechněte si celou Špínu!
Související
-
Šéfkuchaři jsou nové rockové hvězdy a naopak. Co naservíruje rapper Action Bronson nebo Steve Albini
Hudebníci si musí nějak krátit čas. Jste s kapelou na turné v cizím městě, zvukovka je ve dvě odpoledne, ale koncert začíná až v devět večer. Jak zabít čas?
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.