Navěky a na skok. Pátráme po vlivu expatů na lokální nezávislou scénu
Tento týden jsme se ve Špíně zahleděli do minulosti i současnosti. Naším cílem bylo zjistit, jaký dopad zanechaly na podobě DIY scény osoby, které se na delší či kratší dobu rozhodly zakotvit v Česku. Hudební zářezy do srdce Evropy totiž vedou od crustu po noise rock až někam k ambientu. A pochopitelně jsme se nevyhnuli ani vydavatelským či jiným aktivitám.
Stop je totiž nespočet a my nemohli začít jinak než ochutnávkou z nedávno vydané desky táborského dua Sabot. Chris Rankin a Hilary Binder, kteří za kapelou stojí, začali působit v Česku na začátku devadesátých let, kdy také rozběhli jeden ze zásadních kulturních prostorů, poskytující útočiště nezávislým, nejen hudebním, aktivitám. Na CESTĚ, v budovách bývalého Ctiborova mlýna jen kousek od samotného historického centra Tábora, se za posledních třicet let událo nespočet koncertů lokálních i zahraničních kapel, v minulosti se v něm odehrával například festival FreeDim a v posledních letech je o něm slyšet i mimo hlučnou kytarovou scénu díky Transformě.
Hilary, kromě Sabot, můžeme slyšet i v pozoruhodném vokálním uskupení Kačkala, ve kterém působila mimojiné i umělkyně Lexa Walsh. Jejich debut vyšel v 00s u pražských Silver Rocket. Na stejné značce se jen o pár let dříve objevil se svou první nahrávkou i post-hardcorový Squall, kapela, jejíž členy jste ve své době mohli vídat po klubech nejen s nástroji, ale i s rozečtenými knihami.
V té době se zároveň na pražském Žižkově usídlili metal crustoví havrani Guided Cradle. V současnosti sice operuje v Portlandu a byla personálně propojena i s množstvím místních kapel obdobného ražení, například Morkhimmel nebo Dread 101. Špína se ale snažila nevykukovat jen historickým vikýřem. V posledních letech v Praze působí z Kanady přesídlený Rory Hinchey se svou kapelou Alpha Strategy. Neomezuje se ovšem pouze na hraní, jeho Aww Man Radio & Concerts přináší koncerty v klubech i na méně obvyklých místech a šmejdí v různých koutech kytarových žánrů.
Který v Praze usazený zvukař, stojící za velkým množstvím špinavých nahrávek, hrál v kapele Antigen? Genot Centre a elektronika? Jaká osmdesátková legenda měla co do činění s Čechomorem a jak se to podepsalo na Špíní posádce? Koho si chce pustit Vypsaná Fixa a doznává se k tomu v jednom ze songů? Kdo další je silně spjat s labelem Silver Rocket a kdo je zas asi nejaktivnější organizátor koncertů? A jak je to se zástupci a zástupkyněmi elektronické scény? Poslechněte si celou expatí Špínu ze záznamu!
Související
-
Definitivní podobu asi nebudeme mít nikdy. S Hothouse o jejich chystané nahrávce
Mezinárodní, v Praze usazený ansámbl Hothouse vydává koncem května debutové EP Light was brighter u nezávislého vydavatelství Korobushka Records.
-
Nejdřív hostina, pak koncert mocností. Hlásíme chladivou přeháňku lokálních DIY novinek
Poslední čtvrtrok uplynul jak nic a na domácí nezávislé scéně opět vyrašilo množství novinek z rozličných žánrů.
-
Nesbitt’s Inequality ve Špíně: Můj punkový život začal, když jsem našel kazetu Black Sabbath
Wollongong, Unkilled Worker, Raketoplán a nyní nově Nesbitt’s Inequality. Za všemi stojí Todd, který přišel právě aktuální album Nesbitt’s Inequality představit do Špíny.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.