Neveselé, truchlivé jsou ty kraje české. Posloucháme zahraniční DIY hudbu inspirovanou místními reáliemi
Nedávno jsme si, v návaznosti na jeho stoleté výročí, posvítili na odraz díla Franze Kafky u zahraničních kapel. Kafkovské motivy však nejsou jediným lokálním inspiračním zdrojem, který prosákl do písní i desek zahraničního hudebnictva. Své silné zážitky z různých míst, z četby či shlédnutí filmů vytěžil totiž kde kdo a nečekal nás pouze výlet do divokých devadesátek. První zmínky sahají až do šedesátých let.
„Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají. Příští zastávka Jiřího z Poděbrad.“ Sampl z ohlášky pražského metra z úvodu skladby A Reminder od kultovních Radiohead asi nikoho nepřekvapí, nicméně Thom Yorke a jeho ansámbl nebyl jediný, kdo si vybral hlášení místní dopravy. Hned v úvodu alba Czech Vampires od projektu Jealous Yellow, které reflektuje covidový zásek na pražském hostelu, uslyšíme známou oldschoolovou verzi znělky doprovázející příjezd na Hlavní nádraží. Neplánované setrvání na našem území zhudebnili i Beau Navire, kapela personálně spřízněná s emo hardcorovými Loma Prieta, ve skladbě Poděbrady. I přes nepřízeň osudu se čas strávený poblíž lázeňského města nakonec jevil jako poměrně příjemný.
Kapelám se ovšem do paměti nezaryla pouze místa. Experimentálně metalové duo The Body se netají nadšením do literární tvorby Bohumila Hrabala, což je dovedlo až k dlouhé citaci z pozdního díla Totální Strachy na album I Have Fought Against It, but I Can’t Any Longer. Jedna z akvizic našeho oblíbeného dánského labelu Janushoved – projekt Raquin – sáhla ještě do dřevnějších dob naší literární historie a nechává svou experimentální elektronikou probublat zlověstnost a temnotu Erbenova Vodníka.
Kdo ve svém klipu nechal projet Patti Smith po staré trase pražské tramvaje číslo čtrnáct? Kde byla dnes už neexistující hospoda Žíznivý pes, ve které nejednou poseděl Nick Cave? Kdo se potuloval po Kutné Hoře se speciálním pytlem na odpadky? Jak je na tom čeština a black metal? Kde se objevila ukázka z trezorového filmu Vojtěcha Jasného Až přijde kocour? A koho zasáhly události srpna 1968 natolik, že jim věnoval celou písničku? Poslechněte si celou Špínu ze záznamu!
Související
-
Kniha i píseň jako sekera na zamrzlé moře v nás. Pouštíme kapely inspirované Kafkou
Franz Kafka podle odbornictva s největší pravděpodobností hudbě a jejímu poslechu moc neholdoval. Kafkovo dílo nicméně inspirovalo a inspiruje zástupy kapel a projektů.
-
Přidat světu trochu tajemství. Nahlížeme za těžké závěsy kodaňského labelu Janushoved
Kazetový label Janushoved slaví 10 let fungování, což autorům podcastu Špína zavdalo příležitost podívat se mu pořádně na zub.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.