Přidat světu trochu tajemství. Nahlížeme za těžké závěsy kodaňského labelu Janushoved
Kazetový label Janushoved slaví 10 let fungování, což nám zavdalo příležitost podívat se mu pořádně na zub. Zajímalo nás, v čem je úmyslná kryptičnost vlastně bytostně punkovou nebo proč jeho šéf od počátku volí sjednocenou antickou estetiku. A za doprovodu pečlivě vybraného playlistu se podařilo odhalit, že na Janushoved nevychází jen a pouze ambientní šumění, jak by se mohlo na první dobrou zdát.
Vydavatelství Janushoved vzniklo v roce 2014 a velmi záhy se stalo významným jménem na poli undergroundové elektronické hudby. Jeho zakladatel Mikkel Valentin Dunkerley si totiž už od počátku zakládal na jednotném vizuálu, který čerpá z kulturního odkazu Římské Říše i širokým žánrovým záběrem. Kazety, kterých Janushoved vychrlil téměř ke dvěma stovkám, ukrývají na svých páskách ambient, lo-fi elektroniku, industrial, darkwave, drone i experimentální pop. Právě Mikkel Valentin Dunkerley, hudebník a producent, který pod různými monikery na Janushoved sám vydává, vnímá vydavatelství spíše jako platformu či komunitu, která umělkyním a umělcům umožňuje komunikovat čistě skrze jejich díla.
Čtěte také
Dunkerley měl vždy blízko k vydávání hudby, a odosobněný přístup uplaťnuje i skrze vlastní tvorbu (Internazionale, Rosen i Spyddet, Olympisk Loft). Sám se hlučné elektronice věnuje již od svých šestnácti let. Ani vedení kazetového labelu mu nebylo cizí. Předchozí zkušenosti získal již několik let předtím pod hlavičkou D'Artagnan Records. Právě kazety jsou pro něj jako médium stěžejní. Umožňují mu se aktivně se podílet výrobním procesu. Snaží se pevně držet DIY principů a undergroundových cest mimo streamovací platformy a podobně.
Janushoved nevisí v Kodani ve vzduchoprázdnu, charakteristické je propojení s lokální severskou scénou. Sám Dunkerley vydává se svým trance projektem Free the ID u Northern Electronics a s jeho nejaktivnějším projektem Internazionale se opakovaně objevil i v katalogu Posh Isolation. Zároveň k němu, jako do klidného přístavu anonymity, uchylují často provařená jména své experimentálnější projekty.
Který věhlasný kodaňský klub je neoddělitelný od činností labelu a sdružuje širší paletu místního hudebnictva? Co znamená název Janushoved a na jaký zaběhlý termín naráží? Proč Mikkel Valentin Dunkerley klade důraz na představu Janushovedu jako platformy ne hudebního labelu? Proč některé nahrávky nikde na internetu nenajdeme a lze je vůbec ještě získat? Jaké kompilace má na svém kontě? Jak pomáhá hudebnictvu komunikovat čistě skrze jejich uměleckou tvorbu? Poslechněte si celou Špínu ze záznamu!
Související
-
Na desky padal rozpočet na jídlo. S Evou Porating o punkových kořenech a projektu Kailas
Jméno Eva Porating je známé především na tuzemské elektronické scéně. Hudební kořeny této DJky jsou však pevně prorostlé s hardcore punkem a slovenskou kapelou Superapes.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.