Nechci být návodný. Uoerhe se vydává po stopách tape manipulací

28. červen 2024

Šum, praskání a vlnící se zaprášené kazetové pásky – to jsou nástroje, se kterými pracuje pražský hudebník uoerhe. V posledních letech vydal několik nahrávek u labelů z celého světa, které se specializují na noise, ambient a terénní nahrávky. Nejčerstvější počin, společná nahrávka s irským kolegou Dressing pod názvem Meilt ho přivedla až do našeho studia a ve Špíně jsme dopodrobna rozebrali kořeny jeho tvorby i prohlédli zákoutí této svébytné odnože ambientu.

Cesta ueorhe do vod noise a ambientu vedla přes black metal, nicméně už v něm hledal okrajový zvuk, znějící jak nahraný zpoza betonové zdi nebo na špatný kazeťák a platilo, že čím horší, tím zajímavější. Po čase se to ale oposlouchalo a hledal jsem něco, co je extrémnější, divnější nebo míň posluchačsky vstřícné, popisuje svou pouť za zvukem. Mezi další zásadní hudební setkání pak řadí producenta Muslimgauze a ranou tvorbu Current 93.

Ueorhe vydává u labelů z celého světa, v poslední době se objevil i na kompilaci berlínského vydavatelství Kashual Plastic. Sám vede label phncrs, na kterém se objevil například novozélandský zvukový experimentátor William Henry Meung. Probrali jsme tak jak silná je mezinárodní provázanost tvůrců a tvůrkyň v tomto mikrožánru a jak se mu tvořilo na dálku s Dressingem, se kterým nedávno živě zahrál i v Praze.

Za jakých okolností začal s hudbou a tape manipulacemi? Jaké k tomu využívá nástroje a jak vypadá takový proces tvorby? Jak navázal spolupráci se zahraničními labely a jak se stalo, že mu loni vyšly tři nahrávky během tří týdnů? Jsou pro něj živá vystoupení spíše stres nebo vrcholná část tvoření? Má tendenci hromadit gear? Existuje kolem této hudební odnože nějaká mikroscéna? Odkud pochází ono tajemné slovo v názvu? A zazněly v playlistu i nějaké písničky? Poslechněte si celou zašuměnou Špínu ze záznamu!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.