Kolik má být doma stupňů, vlhkosti a vonných svíček? Tentokrát o kvalitě vnitřního prostředí

27. listopad 2024

I v inteligentní budově si chceme otevřít okno. Proč vlastně? Kvalitní prostředí totiž neznamená jen správnou teplotu. „Musíme se tam cítit dobře,“ říká profesor Karel Kabele.

Jak poznáme, jestli máme doma správnou teplotu a vlhkost? Není to tak jednoduché, na vlhkost totiž nemá lidské tělo čidlo. „Člověk vnímá teplotu a vlhkost dohromady,“ vysvětluje profesor Karel Kabele. Je tedy nutné pracovat s oběma. A kolik je správně?

Karel Kabele

Další součástí vnitřního prostředí jsou chemické látky. Vycházejí z nábytku, z koberce, vlastně všeho. Týká se to i přírodních materiálů, například dřeva, které je zpravidla natřené či namořené. „Nátěrové hmoty jsou významným zdrojem látek, které se uvolňují do vzduchu,“ říká Karel Kabele. „Pokud je ovšem dřevo zcela přírodní, zase může být zdrojem plísní, hub a dalších látek, které tvoří mikrobiologické znečištění.“ Člověk si tedy úplně nevybere. I o tom jsme si povídali v Bourání.

Dnešní budovy jsou stále lépe izolované a neprodyšné. „Dnešní budova má na sobě celý rok tlustý kožich,“ říká Karel Kabele. Znamená to, že je teď větší problém jak chladit a větrat než jak topit. Profesor Karel Kabele pracuje jako vedoucí katedry TZB (technického zařízení budov) na stavební fakultě Českého vysokého učení technického a zabývá se nejnovějšími trendy. Co se naučil o regulaci budov od své roubenky?

Jaké budou inteligentní budovy budoucnosti? Možná budou reagovat na teplotu lidského těla.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.