Špatně vymyšlená kuchyň dokáže zkomplikovat život. Jaké jsou další zkušenosti designérky interiérů?

10. březen 2021

Andrea Kroupová navrhuje interiéry bytů, kaváren, obchodů. Mluvíme o tom, co je důležité, co „frčí“ a jak to s trendy nepřehnat.

Lidé si prý bydlení sami docela komplikují. „Neuvědomují si třeba, jak vedou jejich trajektorie během dne,“ vysvětluje Andrea Kroupová. Z postele do kuchyně, z kuchyně do obýváku... Je důležité přizpůsobit dispozici právě tomu, odkud kam se v bytě nejčastěji pohybujeme. Nejvíc znát je to v kuchyni. Když se špatně zařídí, člověk si pak dává věci přes ruku do hrnce a stoupá si do otevřené myčky. A jak to tedy udělat dobře? I to se dozvíte v tomhle díle Bourání. A třeba i to, jak si zařídit obstojný home office. Jde to prý i na malém kousku místa v obýváku.

Andrea Kroupová pomáhá lidem řešit praktické stránky bydlení a dá bytu taky styl. „Aby to bylo praktické a hezké,“ k tomu směřuje její práce. Mluvili jsme o tom, kolik je na to potřeba peněz, kolik stojí práce designéra, co je důležité a na čem se dá ušetřit. A taky, co je teď trend.

„Teď je trend inspektor Columbo,“ směje se Andrea – 70. a 80. léta se vrátila a interiéry bohatých vrahů ze seriálu jsou prý skvělá inspirace. Andrea trendy sleduje a baví ji – jak říká, není to rozhodně „sprosté slovo“.

Radí, jaké jsou teď v kurzu materiály a barvy. A taky, jak to s trendovostí nepřehnat. „U bytů je důležité, aby to bylo nadčasovější. V kavárnách a dalších veřejných místech je žádoucí, aby to bylo trendy,“ říká.

Mluvili jsme taky o tom, proč a jak se stát designérem interiérů a kde se dá tenhle obor studovat. Dost často nabízí tohle vzdělání soukromé kurzy a není vždycky snadné poznat, který je kvalitní: „Je to trochu ošemetné,“ říká Andrea Kroupová a dává taky pár tipů, jak si vybrat, pro ty, kdo o téhle práci uvažují. Padlo dokonce i několik nápadů, jak zlepšit svůj byt. Jeden za všechny: „Hlavně ne všechno sladit, to je to nejhorší,“ říká interiérová designérka.

S designérkou interiérů Andreou Kroupovou o kuchyních, koupelnách, trendech. A taky o Columbovi.

Spustit audio

Související