Czechitas otevírají holkám dveře do světa IT

29. duben 2016
03351616.jpeg

Věříme, že i holky mají vedle mužů své místo v IT. Tak zní heslo občanského sdružení Czechitas. Czechitas pravidelně organizují bezplatné workshopy a motivační setkání, kde zájemkyním předávají zkušenosti a dovednosti z oblasti informačních technologií.

„Během svého vysokoškolského studia informačních technologií jsem na vlastní kůži zažila, že v oblasti IT je holek velmi málo. S Czechitas bychom chtěli poměr mužů a žen v tomto sektoru vyrovnat,“ říká jedna z členek občanského sdružení Czechitas Mirka Jarešová.

Proč je podle ní v IT oborech tak málo žen? „Řada dívek se třeba s možností věnovat se IT v životě nikdy nesetkala, protože je třeba rodina a jejich okolí od malička směrovaly k humanitním oborům. Rodiče všech holek, které jsem během studia poznala, se věnovali nějakým technickým oborům. Pro tyhle holky pak logicky díky takovému rodinnému zázemí bylo mnohem přirozenější uvažovat o studiu informačních technologií.“

Další z členek Czechitas Zuzka Dostálová potvrzuje, že ji samotnou by ještě před pár lety rozhodně nenapadlo, že jednou bude pracovat jako programátorka. „Chtěla bych díky Czechitas dodat motivaci všem dívkám, které třeba jako kdysi já zatím nemají odvahu se do IT pustit. Původně jsem studovala sociální politiku, ale programování a tvorba webových stránek mě vždycky lákaly. Jenže jsem se neměla na koho obrátit. A právě díky jednomu programovacímu workshopu, který byl určen dívkám, jsem zjistila, že to zvládnu, a že dokonce existuje spousta dalších holek, které jsou na tom stejně jako já.“

03351617.jpeg

Bezplatné workshopy, které Czechitas organizují, jsou určeny úplným začátečnicím. Stačí mít chuť, vizi a vlastní počítač, který ale nemusí být nijak extrémně drahý nebo výkonný. Pokud je některý ze seminářů určen pro pokročilé, je to v propozicích vysloveně napsáno. Většina školení je ale cílená na začátečnice bez předchozích zkušeností.

Kalendář všech workshopů a akcí, které Czechitas organizují a na které se můžete přihlásit, najdete na jejich webu czechitas.cz.

Další články autora