Demokracie je krokem vedle, člověku by bylo nejlépe za monarchie

7. prosinec 2022

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly studenta fotografie a milovníka C. a k. monarchie Vojtěcha Kůrku, který se od svých vrstevníků liší zálibou v uctíváním císaře Franze Josefa I. a pečení bažantů.

Zuzana si jakožto téměř investigativní novinářka všimla, že staromilec Vojtěch smrká do moderního, tedy papírového kapesníku. Zeptala se tedy, zda by takové řešení císař schvaloval a nepřekvapivě zjistila, že ne. Vojtěch pak začal téměř zamilovaně vzpomínat na své dětství, kterým ho provázela historie a zobrazení Franze Josefa I. všude možně po bytě. I jeho táta totiž monarchii doslova feeluje.

Ivanka se zajímala o životní styl Vojtou zbožňovaného panovníka. Vojtěch se rozjel ve vyprávění snad o všech zákrutách císařova života kdy vstával, že rád papal obyčejná jídla a kdo byl jeho oblíbeným kadeřníkem.

Řeč se samozřejmě stočila i na Alžbětu Bavorskou aka císařovnu Sissi, která prý jedla fialky, nesnášela manžu a měla zkažené zuby.

Vojtěch se také vyznal ze svého nenaplněného přání žít pod taktovkou císaře a poté zapáleně popisoval, že jeho přítel už naštěstí opustil sklon k hygge dánskému minimalismu a nyní si spolu konečně mohou kupovat barokní sofa a další oldschool věci.

Nebyly by to Buchty, kdyby neodvedly téma úplně jinam na přetřes tedy přišlo mazání s placentou, transgenerační trauma, pečení, hraběcí apartmá, dirndl a hlavně údržba německých holinek, na jejichž naleštěnost je Vojtěch patřičně pyšný.

Pusťte si do uší a hlavně do duše Buchty a třeba si uvědomíte, že moderní doba není váš šálek anýzového likéru.

Spustit audio